Tak tu máme opět další středu. V tento den se pro vás vždy snažím něco zajímavého napsat, a taky vás pozvat na Hodlera. Proto si i dnes jako vždy projdeme nějaké nejnovější články. Prostě vám nabídnu nějaké čtivo z kryptosvěta. Dnes se hlavně řeší KYC data, která se šíří na soc. sítích. Kromě toho tu mám téma. Patří podle vás Kryptokomunita na Facebook?
Vítejte opět na mém blogu
Dnes začínám tak trochu bez přípravy, tak uvidíme, co se nám z toho vyvrbí. Máme 0:07 hodin a doteď jsem, jako správný James Bond, "ve službě jejího veličenstva". Resp. sloužím vám, našim čtenářům, a taky tak trochu sobě, protože mi tato práce dává smysl a baví mě. Taktéž si od toho pochopitelně slibuji vaši radost a lásku. Tedy v tom ideálním případě, samozřejmě.
Dnes se přede mnou neočekávaně otevřelo velké téma. Patří Kryptokomunita na Facebook? Kdo jste četli jeden z mých předešlých blogů, víte, že považuji Facebook za velmi kvalitní soc. síť, od které bych rád jednou přešel na stejně zdařilou decentralizovanou alternativu. Taková však zatím není, a to ani mezi jinými centralizovanými platformami, jako Twitter či Telegram, apod. Facebook má podle mě co se týká uživatelského rozhraní a funkcí jednoznačně navrch.
Patří Kryptokomunita na Facebook?
Zaznamenal jsem názor, že Kryptokomunita nepatří na Facebook. Domnívám se, že tento pohled se opírá o úniky uživatelských dat, možná také o plány na centralizovanou (ne)kryptoměnu Libra. Zároveň se však zcela jistě nejedná o názor, který by pocházel ze skutečných reálných základů. Možná tak před deseti lety by se podobný názor dal lépe respektovat. Ale dnes? Vždyť chceme, aby kryptoměny pronikly do mainstreamu, nebo ne? I přes mediální skandál a pranýř před politickou elitou USA je Facebook stále mainstream. A upřímně řečeno si ani nemyslím, že by to bylo špatně.
Ano, tato síť má za sebou skandály a řadu nelichotivých momentů ve své historii. Přesto musím jedním dechem dodat, že mi imponuje ten příběh, který stojí za jejím vznikem. Mimochodem, psal jsem o tom článek. Příběh vzniku Facebooku je velmi inspirující a já prostě Marka Zuckerberga respektuji za to, co dokázal. Podobně, jako si dle mého názoru respekt zaslouží také další velká jména, která vyrostla v dobách, kdy byl internet na začátku. Z některých jsou dnes miliardáři.
Možná si řeknete, že oni to měli jednoduché, protože tehdy to šlo a dnes už ne. Oni to měli snadné a pro vás je to nemožné.. Jenže oni dokázali rozpoznat příležitost a ve správnou chvíli rozjet firmu. Také dnes nám třeba kryptoměny určitě stále ještě nabízí příležitost být u toho "na začátku". Ale ne každý dokáže vyhodnotit situaci a skutečně odhadnout nejlepší krok, který by měl udělat. A co teprve kolik z nás ten krok následně doopravdy udělá? No schválně, ocením, když mi napíšete do komentářů, co je podle vás v tuto chvíli ten nejlepší krok. Jsem zvědavý, jestli se mezi vámi najde aspoň jeden pozorný čtenář.
Ale zpět k tématu. Je tedy pravda, že kryptokomunita patří také na Facebook? Já věřím že ano. Navíc se mi příčí, abych v rámci ochrany dat nebo decentralizace rozhodoval o tom, kam kryptokomunita může a kam už nepatří. Twitter je dle mého názoru mnohem nešikovnější a neohrabanější platforma, než Facebook. Možná jsem řadu z vás právě naštval, ale podívejte se reálně na to, co umí Facebook a co umí Twitter. Twitter je takový Facebook bez skupin, stránek a některých dalších užitečných funkcí.
Avšak, co lze Facebooku od samotného začátku vytknout, je to, že je postaven na hodnocení fotografií. Je postaven na tom, že se zde budete mít "za úkol" snažit vypadat lepší, šťastnější a krásnější, aby vás ostaní olajkovali. Platforma začínala jako pitomá aplikace na hodnocení fotek lidí, kteří tam ty fotky ani nedali sami, ale byly hacknuty ze školní databáze. Ani nechci hádat, u kolika lidí tohle zdálnivě nepodstatné psychické nastavení vyvolalo vážné problémy.
Co nového v kryptosvětě
Hromada věcí. Ani nevím, kde dřív začít, vlastně ano, dnešní den jsme zaznamenali něco, čemu Binance říká FUD. Já si tím zdaleka nejsem tak jistý. Upřímně řečeno, jak by to mohl být FUD, když se osobní údaje objevují na sociálních sítích. Možná, že Binance potřebuje ubezpečit lidi, že data nepochází od nich, ale můžeme si tím být jistí? Já jsem to vyjádření burzy četl a mám takový pocit, že zpráva se dá označit za vše možné, ale za nepravdivou poplašnou zprávu rozhodně ne.
Binance uvádí:
„On initial review of the images made public, they all appear to be dated from February of 2018, at which time Binance had contracted a third-party vendor for KYC verification in order to handle the high volume of requests at that time."
Jinými slovy se Binance vymlouvá na to, že si zaplatila třetí stranu na ověřování identity uživatelů a únik KYC dat má na svědomí tato blíže nespecifikovaná třetí strana. Proč token BNB po takové závažné zprávě vystřelil nahoru je skutečnou záhadou. Já to považuji nejen za menší ostudu Binance a dalších burz, odkud byla data získána, ale především pak za důkaz nefunkčnosti samotného zákona.
AML zákon, který udává povinnost burzám shromažďovat extrémně citlivá data v rámci tzv. KYC regulace, očividně selhal. Zatímco poctiví a slušní lidé (chcete li občané, soudruzi) jsou vystaveni nebezpečí zneužití dat, které tento zákon nemilosrdně vystavuje hackerům na stříbrný tác, proslýchá se, že případní zločinci, kteří by například chtěli prát přes kryptoměny špinavé peníze na burzách, si mohou koupit KYC sadu za pouhých 75 dolarů. Obávám se, že tohle má opravdu daleko od FUDu.
Budu rád, když navštívíte Hodlera a přečtete si další nedávné novinky. Je jich opravdu mnoho a určitě nebudete litovat. Některé z nich najdete v nejnovějším SPPN. Za zmínku stojí skandál některých českých a slovenských vebů, které propagovaly projekt, který je podezřelý na scam. Více zde. A když už budete na Hodlerovi, doporučuji nevynechat ani týdeník HODL.
Závěr
Tak a teď už mě omluvte, zítra mě opět čeká spousta práce. Jen upozorním, že stále platí, že se mi můžete ozvat, pokud si chcete vyzkoušet, jaké je to napsat článek na web. Jestli se chcete podělit třeba o svůj zajímavý příběh či názor, který bude zajímavý pro naše čtenáře, rádi ho vydáme. Nebo mi alespoň napište do komentáře, zda podle vás patří kryptokomunita na Facebook. Jen doufejme, že síť v případě neúspěchu Libry neobnoví svůj ban kryptoměn.
No a to je již dnes vše. Budu se na vás těšit zase příště, pravděpodobně opět ve středu.
A nezapomeňte, že kryptoměny nejsou všechno!