Pi Türkiye

Pi Network Türkiye

By Z365AIR | Pi Network Turkiye | 28 Oct 2019


Pi Network Türkiye bloguna hoşgeldiniz.

Uygulama ve proje ile ilgili merak ettiğiniz herşeyi bulabileceğiniz bu blogun ilk yazısında sizlere Pi Network'ün genel bir tanıtımını yapmak istedim. Çayınızı çekirdeğinizi alın ve yerleşin, Başlıyoruz! 


Pi, Stellar temelli, henüz yaratım aşamasında yeni bir kriptopara. Geliştirilen mobil arayüz sayesinde cep telefonundan madencilik yapılmasına olanak sağladığı için kripto takipçilerden yoğun bir ilgi gördü. Öyle ki whitepaper'ın yayınlandığı ve uygulamanın yayına alındığı 14 Mart 2019'dan bu yana 1 MİLYON üye sayısına ulaştı.

Mobil madencilik terimi bazı üyeler için kafa karıştırıcı olabiliyor. Nedir bu mobil madencilik? Bulut madencilik mi yapıyoruz? Madencilik yoğun işlemci gücü isteyen bir işlem değil mi, bunu telefonda nasıl yapıyoruz? gibi bir çok soru projenin ilk gününden bu yana sıkça soruluyor. Bütün bu soruların cevabı Stellar'ın kullandığı Stellar Consensus Protocol'de gizli.

*Stellar Consensus Protocol'e yazının geri kalanında SCP olarak değinilecektir.

Mining olarak bildiğimiz terim aslında Bitcoin'in yeni blok üretirken kullandığı Proof of Work (POW) algoritmasının çalıştırılmasına verilen isimdir. Basitçe anlatmak gerekirse, POW algoritması bloğu yaratmak için gereken kod dizilimini çözmek üzere node yazılımını çalıştıran madencilerin herbirini aynı anda çalıştırır ve ilk bulan madenciyi ödüllendirir.

Bitcoin madenciliğinin ilk başladığı zamanlarda insanların evlerindeki bilgisayardan tek bir program ile rahatça elde ettiği bitcoinler zaman içinde firmaların ilgi odağı oldu. Daha yüksek güçle daha fazla kazım yaparak gücü ellerine alıp bitcoin madenciliğini tekelleştirdiler. Bu zaman içinde antminerlara asic cihazlara evrildi ve firmalar bu cihazlarla çiftlikler kurup yoğun bir şekilde Bitcoin üretmeye başladılar. Günümüzde mevcut madencilik ödülleri ile solo mining yapmanın hiç bir anlamı yoktur. Madencilik yapılan havuzlar ise blok ödüllerini sizi çalıştırıp kendileri alır, size de bu ödülden sadece pay verirler. Bu model normal olarak paranın adaletsiz dağılımına sebep olmaktadır. Günümüzde bile dolaşımdaki toplam bitcoin miktarının %80'inden fazlası bitcoin cüzdanlarının %1'inden azında bulunmaktadır. 10 yıl önce devrim olarak nitelendirebileceğimiz bu yöntem günümüz şartları için oldukça ilkel bir modeldir. 

SCP'de ise genesis block belirli bir sayıda dijital parayı üretir ve bloğun oluşumunda kullanılan kodları üyelerine onaylatır. Hatalı işlemlerin meydana gelmesini önlemek için ise üyelerinin gruplar oluşturmasını ister. Her grubun sahibi, gruba ne zaman kimin dahil olup kimin çıkacağına kendisi karar verir. Eş zamanlı olarak işlenen dağıtımlı defter kopyalarını hatalı işleyen üyeler olsa bile farklı üyelerin oluşturduğu eşsiz grupların ortak kararı olan doğru işlemler çoğunlukta olacağı için bu hatalı işlemler reddedilecektir. 

351665157-3cb340248e03b90d6a6dc7e21cc1b0052937645fe5dc3692aebc57ce2dfe8fe7.jpeg

Pi'de ise bu görevi, kurduğumuz güvenlik çemberleri sağlıyor. Platform büyüyüp genişledikçe oluşan çemberlerin çeşitliliği de artıyor. Böylece her üyenin, içinde bulunduğu ve kendi kurduğu çemberler ile oluşan eşsizlik puanı, node yazılımı devreye girdiğinde kayıtçı olarak gerçekleştirdiği doğru işlemlerle birleşerek o kullanıcının küresel güven grafiğini oluşturacak. Her üye blokzincir üzerindeki işlemlerin kaydedilmesi için gerekli olan yeterli çoğunluktaki payı doğrultusunda bu işlemlerden komisyon geliri elde edecek.

Şu anda Pi uygulamasında mobil madencilik olarak yaptığımız şey tam olarak, bu üstte bahsettiğim yapının kurulmasına yardımcı olmak ve bu katkı karşılığında ekosistemin kriptoparası ile ödüllendirilmek. Bunu meritokrasi temelli bir dağıtım gibi düşünebilirsiniz. Her üyenin eşit oranda katılabildiği ve katkıları doğrultusunda kazancını arttırabildiği adil dağılımlı, manipülasyondan uzak bir sistem kuruyoruz. 

 

Kuruyoruz kurmasına ama Pi'nin henüz bir değeri yok. Bu dijital sanal jeton ne zaman ve nasıl fiyat oluşturup bir kriptoparaya dönüşecek? 


  • Pi ne kadar?
  • Pi ne zaman borsaya "düşecek"?
  • Evet Pi'yi biriktiriyoruz iyi, hoş ama bu daha ne kadar böyle sürecek?

Bunlar gibi bir çok soru da yine üyelerin sıklıkla merak ettiği şeyler arasında. 

Öncelikle Pi'nin bir fiyat oluşturması lazım. Bu fiyatı kimse açıklamayacak, kimse belirlemeyecek. Bunun oluşumunu biz üyeler gerçekleştireceğiz.

Pi Network 1 milyon üyeyi aştıktan bir süre sonra üyelik onayları başlayacak. Biriktirdiğimiz Pi'leri elde edebilmek için detayları henüz tam olarak belli olmasa da KYC benzeri bir doğrulamadan geçeceğiz ve ardından p2p (uçtan uca) transferler başlayacak. Uygulama bünyesindeki dahili cüzdanlarımızı kullanarak Pi alıp gönderebileceğiz. Cüzdan işlevlerinin müdahalesiz ve hatasız bir şekilde gerçekleştiğinin ispatlanmasının ardından dijital pazar kurulacak. Bu pazarda kendi mağazalarımızı açıp ürün ve hizmet alışverişi yapacak, para birimi olarak da henüz bir değeri olmayan Pi'yi kullanacağız. Satışa sunduğumuz ürün/hizmet cinsinden pi karşılığı fiyatına kadar her şeyi biz belirleyeceğiz. 

Bu Serbest Piyasa Ekonomisi ile rekabetçi bir pazar ortamı yaratacak. Kendi mağazanızda, çektiğiniz fotoğraflardan ikinci el kitaplarınıza, müzik aletinizden el yapımı takılara, ingilizce derslerinden seslendirme, video ve foto düzenleme hizmetlerine kadar aklınıza gelen, yapabildiğiniz ve bir değer oluşturabileceğini düşündüğünüz herşeyin satışını gerçekleştirebileceksiniz. Tabi bunu yapan sadece siz olmayacaksınız. Platformun diğer üyeleri de belki aynı ürün ve hizmetleri satışa sunacak, kimi sizden daha iyi kimi sizden daha kötü olacak, yeri geldiğinde satışlarını arttırmak için fiyatınızı kıracak veya çok yüksek pi karşılığında keriz avına çıkacaklar. 

Zaman içinde onbinlerce, yüzbinlerce hatta milyonlarca mağaza ve bu mağazaların sahiplerinin belirlediği Pi fiyatları bir denge oluşturacak ve Pi'nin itibari paralar karşısındaki değeri aşağı yukarı belli olacak. Bunu hemen kısa bir örnekle açıklayalım:

351665157-526ae75408366c6a5e661a46e0941e87d8e4e33f57342ca4eb653e1a9892e6f3.png

Pi Türkiye moderatörleri olarak ben Mert (z365air) ve Sezgin (Sezging) birer mağaza açtık ve ikimiz de mağazamızda üstte görselini bıraktığım Pi Network t-shirtlerinden satıyoruz. Normalde bu ürünü Türk Lirası ile satmak istesek 50 TL fiyatı olacaktı. 

Ben biri denk gelse 1 tane satsam bana yeter diye düşünüp bu tshirt için 5000 PI isteyerek 1 PI'nin değerini 0.01 TL'ye çekmiş oluyorum.

Diğer yanda Sezgin ise kendi mağazasında aynı ürünü 50 PI karşılığında satıyor. Ona göre 1 PI = 1 TL üstelik bu standart bir kullanıcının 1-2 günde biriktirebildiği bir miktar. Benim belirlediğim 5000 PI'yi biriktirmek standart bir kullanıcı için 3-3.5 ay sürebilir. Kimse bu kadar sürelik birikimini gelip 1 tane tshirt karşılığında bırakmak istemez. Bu senaryoda hem Sezgin satış yapıp Pi kazanıyor hem de pazarı bu fiyatlara alıştırıyor. Dünyanın dört bir yanında tshirt satan bütün satıcılar belki de bu fiyat sayesinde satış yapabilmek için kendi fiyatlarını düşürüp PI'nin fiat karşısında değer kazanmasına destek olmuş oluyorlar. 

Tabi bu iş burada da bitmiyor. Sezgin'in belirlediği fiyat Murat'ın (mursener) satışlarının önüne geçiyor. Murat fiyat kırarak satışlarını arttırıp tshirt satışı yapan mağaza sahipleri için yeni bir rekabet yaratıyor. Kendi mağazasında aynı tshirt için belirlediği 40 PI'lik etiket 1 PI'nin değerini 1.25TL olma yoluna sokuyor. 

351665157-a34e4ebd8fea9545164f8a6557440eef076eb4129b76f7ea125a2a0a4683cecd.png

Özetle Pi'nin ilk fiyat oluşumunu Serbest Piyasa Ekonomisi ile kurduğumuz mağazalarda biz üyeler -Pi'nin gerçek sahipleri- gerçekleştireceğiz.


Bu alışveriş esnasında oluşan işlem kayıtları, mağazalardan bağımsız yapılan Pi transferleri ve dağıtılan bloğun bilgilerinin üstte değindiğim SCP mekanizmasında kayıtçı üyelerce imzalanıp onaylanması, diğer onaylar ile karşılaştırıp Pi defterine işlenmesi gerekiyor. Bu noktada da devreye node yazılımları giriyor. Node yazılımı aynı bitcoin'in ilk zamanlarından bu yana Bitcoin Core - QT'de olduğu gibi hem cüzdan olarak işlev gören hem de Pi blokzincirinde yapılan tüm işlemlerin kayıtlarını onaylayarak tuttuğumuz bir yazılım olacak. 

Bu yazılımı çalıştırmak için sürekli aktif olan bir internet bağlantısına ve pioneer (öncü) hesabımızda bir miktar Pi bakiyesine ihtiyaç duyacağız. Sistem hem mobil uygulama kazımımızla hem de PI blokzinciri ile eş zamanlı olarak çalışacak ve sürekli olarak node yazılımı çalıştıran dünya genelinde bütün üyelerce ortak olarak kayıt altına alınacak. Sisteme sonradan giren üyeler de öncelikle o zamana kadar oluşturulmuş olan işlem kayıtlarını indirip ardından yine diğer bütün üyelerle eş zamanlı olarak çalışacak.

Fiyat oluşumu tamam da, borsalarda ne zaman listeleme alabileceğiz? Ne zaman elimizdeki Pi'yi paraya dönüştürebileceğiz?

İlk etapta üstte anlattığım pazar ve bu pazarda kurulan mağazalarda alışveriş yaparak Pi'yi ürün ve hizmete dönüştürebilir, daha sonrasında bunları paraya çevirebiliriz. Örneğin Sezgin'den tanesi 50PI'den aldığınız 10 adet tshirt'ü belki Instagram üzerinden 50 liraya satabilir, paraya döndürebilirsiniz. Tabi ki kriptoparanın paraya dönüşmesi dediğimiz zaman bunu direkt olarak gerçekleştirmeyi tercih ederiz. Bu noktada da elimizdeki kriptoparanın borsalarda listelenmesi lazım. 

TESTNET & MAINNET

Kendi ağı üzerinde işlem gören/görecek olan coinler bunu gerçekleştirmeden önce tüm standart özelliklerinin varolduğu, geliştirmeye açık ve ana ağı birebir taklit eden bir simülasyon üzerinde test edilir. Pi Network 2. aşamaya geçtiğinde resmi olarak testnet sürecine girmiş olacak. Bu süreçte yapılacak işleri şu şekilde listeleyebiliriz. 

  • Dahili cüzdanların oluşturulması ve p2p aktarımların başlaması
  • Mağazaların kurulması ve alışverişlerin başlaması
  • Node yazılımlarının devreye girmesi, senkronizasyonu ve mobil uygulama entegrasyonu
  • Web Arayüzü
  • Akıllı kontratlar desteği ile çeşitli dApp'lerin oluşturulması

Tüm bunlar Testnet'te bir yandan gerçekleştirilirken biz de diğer yandan mağazalar üzerinden Pi'nin ilk fiyat oluşumunu gerçekleştireceğiz. 

Üstte maddelenen özellikler tamamlandıktan, testnet üzerinde kontrol edilip onaylandıktan, hatasız ve müdahalesiz bir şekilde çalıştığı ispatlandıktan ve Pi ekosistemi yeterince olgunlaştıktan sonra Testnet sürecini sonlandırıp kendi ana blokzincirimize geçiş yapacağız (Mainnet).

Pi'nin yol haritasına göre diğer kriptoparalar ve dolar euro tl gibi fiat ile değişimini yapabileceğimiz borsalarda listeleme almak için öncelikle mainnete geçişimizi tamamlamış olmamız gerekiyor. Ancak bundan sonra borsalar Pi'yi listelemeye karar verebilirler. Bu zamana kadar da önümüzde uzun, heyecanlı ve şimdilik bilinmeyene doğru yapılan bir yolculuk var. 


1 Milyon üye, üretim aşamasında ve beta sürecinde olan bir uygulama için gerçekten muhteşem bir dönüm noktası. Geçmişteki benzer örneklerine ve Pi Network kurucu takımının vizyonuna bakarak bunun gerçekten başarıya ulaşma yolundaki kriptopara projeleri arasında açık ara en önde giden proje olduğunu şahsım adına söyleyebilirim. 1 milyon üye çok gibi görünse de aslında projenin potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda hala geç kalınmış değil, hala güzel bir giriş noktası.

Siz de bu yaratım sürecinin bir parçası olup harika bir şeye şahit olmak isterseniz

cihazlarınıza Pi uygulamasını indirdikten sonra Telegram grubumuza gelip /kayit yazarak Türk üyelerden rastgele bir tanesinin davetiye kodu ile Pi biriktirmeye başlayabilirsiniz. 

Telegram grubumuzda ayrıca Pi Network projesi, kurucu takım ve pi uygulaması ile ilgili merak edilen herşeyin Türkçe açıklamaları, kılavuzları ve rehberleri mevcut. Herkesi Telegram grubumuza bekliyoruz

Pi Network Türkiye moderatörleri olarak bize destek olmak için kayıt esnasında z365air ve Sezging kodlarını kullanabilirsiniz.Pi Türkiye Blogunda yeni konularda buluşmak üzere...

Yorum kısmında sorularınızı sorabilir, Pi referans kodlarınızı paylaşabilirsiniz. 

How do you rate this article?


2

1

Z365AIR
Z365AIR

Food Processing Technologies PhD, Musician, Crypto enthusiast, 3D-AR designer


Pi Network Turkiye
Pi Network Turkiye

Pi Network hakkında detaylı bilgiler ve rehberler bulabileceğiniz en kapsamlı Türkçe içeriği oluşturmaya gayret ediyoruz. Yorumlarınız bizim için çok değerli.

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.