KORKULARIMIZ

KORKULARIMIZ

By avina | Merhaba | 20 Apr 2019


 

İnsan korkularından oluşur dersem ne kadar doğru söylemiş olurum?
Kişinin karakteri veya fıtratı dışında yaşamını şekillendiren en büyük etken bana göre korkularıdır. Korkularımız nelerdir diye sıralamaya kalksak onlarca hatta yüzlerce belki daha fazla sonuç ortaya çıkarabiliriz. Korkularımız ve zaaflarımız sanki birlikte bir etkinlik içinde yaşam kalitemizi etkiliyor. Bir insanın zaafı beraberinde başka korkuları da oluşturuyor.

Yaşamı kaçırıyoruz korkarak yaşamaktan. Karanlığı çöktüğü saatlerde ve yapayalnız bir sokaktan geçerken korkuları olan insan sürekli tedirgin ve aşırı şüpheci davranır. Sağı solu korku dolu ve sürekli ardına bakarak yürürken belki de o geçtiğin sokağın şehrin en güzel sokağı olduğunu fark edemez. Ölüm korkusu olan bir insanını yaşamanın tadını çıkarması ne kadar mümkün olabilir ki?
Öldüm öleceğim derken, gülmeyi bile başaramaz, en mutlu olması gereken zamanların tadını çıkaramaz ve hayat akıp gider bu korkularıyla birlikte ta ki ecel gelene kadar. Ecel vaktini ertelemez ve öne almaz zamanında gelir. Hastalık hastası bir insanın sağlıklı günlerinin keyfini sürebilmesi maalesef mümkün olmuyor, yani hasta olmadığı zamanlar hasta olma korkusu yine hayatından çalıyor. Aslında en güzel örneklerden biri bugün, yani pazar günü (bu yazıyı hazırladığım gün). Bir çok insan pazartesi sendromu yaşadığı için bugünün tadını çıkaramıyor aslında, pazartesi sendromunu yasamaya pazar gününden başlıyor ve haftasonunu kendi elleriyle harap ediyor maalesef.

hammock-2036336_1920.jpg
Kynk

Korkularımızın esiriyiz ve aynı zamanda eseriyiz. Korkularımız bizi bizden alıp esir ederken bizi bizden başka biri haline getirip kendi eserini inşa ediyor. Kaybedeceğiz diye sevmekten, öleceğiz diye yaşamaktan, düşeceğiz diye önümüzü görmekten korkuyoruz. Unutmamak gerekir insan düşe kalka yaşar ve bu hep böyle gidecektir. İnsan korkularından nasıl kurtulur bilemem ama insan çevresini gözlemleyerek kendinden daha kötü durumda olanlara bakarsa zaten başka da birşey yapmasına gerek kalmayacaktır.

Ellerimizi, gözlerimizi, sözlerimizi ve gücümüzü, günümüzü, gönlümüzü doyasıya sevgiye ve umuda harcayalım korkularımıza esir etmeyelim, korkularımızın eseri olmayalım. Okumaya zaman ayırdığınız için ve destekleriniz için sonsuz teşekkürler...

e.avina

How do you rate this article?


0

0

avina
avina

Zaman içinde bir garip yolcuyum... I'm a strange traveler in time...


Merhaba
Merhaba

Merhaba ben avina

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.