Günün Öne Çıkan Kriptopara Haberleri / 11 Eylül 2019

By Yasin | Kripto | 11 Sep 2019


Takasbank'ın BiGA Projesi, Tüm Varlıkları Blockchain ile Dijitalleştirmenin İlk Adımı Olacak!

Takasbank'ın fiziksel altın ticaretini verimli ve güvenli hale getirme amacıyla duyurduğu blockchain tabanlı BiGA (Bir Gram Altın) platformu geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan haberlerinden biri oldu. Borsa İstanbul'da tutulan fiziksel altının transferini blockchain üzerinde, dijital altın birimleriyle yapan bu yenilikçi sistemi Takasbank ekibi "altın ile EFT"nin blockchain'e aktarımı olarak özetliyor. "Yerli stablecoin değil, yerli blockchain platformu" Cointelegraph'a özel açıklamada bulunan Takasbank ekibine göre, altına endeksli fiyatıyla akla hemen sabit fiyatlı kripto para birimlerini (stablecoin) getirse de, BiGA başlı başına bir platform olarak geliştirildi. İzne tabi (permissioned) ve özel (private) bir blockchain olarak taslanan bu platformun kullanıldığı ilk ürün ise altın oldu. Kurulan bu sistem sayesinde 1 gram kaydi altın = 1 BiGA olarak değer taşıyor. İlk etapta Takasbank'a kayıtlı bankalarla sınırlı olan müşteriler istediği anda BiGA'larını verip, fiziki altınlarını alabiliyor. (Haberin Devamı)

 

Binance US, haftaya açılıyor: İlk etapta 6 kripto para desteklenecek!

Bugün yapılan resmi açıklamaya göre, kripto para borsası Binance’in ABD kolu Binance US, 18 Eylül’de kullanıcı kayıtlarını kabul etmeye başlayacak. Şirket, ilk aşamada borsanın altı kripto parayı destekleyeceğini bildirdi. Bu kripto paralar BTC, ETH, XRP, BCH, LTC ve USDT. İlk aşamadan sonra Binance US, platformuna daha fazla varlık eklemeye devam edecek. Kullanıcıların borsada işlem yapabilmeleri için kimlik belgelerini yüklemeleri ve sosyal güvenlik numaralarını sağlamaları gerekiyor. (Haberin Devamı)

 

Binance’ten liste dışı edilen proje, tüm parayı bitirdi, ofisini kapatıyor!

Binance'ten Şubat ayında liste dışı edilen Substratum (SUB), zor günler geçiriyor. ICO'da elde ettiği fonların tamamını bitirdiğini açıklayan şirket, Ohio ofisini kapatıyor. Substratum, 2017 yılında “özgür ve adil bir internet” vizyonuyla kripto para piyasasına giriş yapmıştı. Şirket, bu rüyasını gerçekleştirmek için düzenlediği ICO’da 13.8 milyon dolar toplamıştı. 2017’de 13.8 milyon dolar toplayan Substratum, artık beş parasız bir halde ve bazı yatırımcılar duruma isyan ediyorlar. Şirket, dün Medium’da yayınlanan açıklamasında, iki yıldan daha az bir sürede yaklaşık 14 milyon doları tükettikten sonra şimdi bir “geçiş” aşamasına girdiğini duyurdu. Ohio ofisindeki çalışanlarının yüzde 40’ını işten çıkaran Substratum, kalanları Tennessee’ye taşıyarak bu ofisi tamamen kapatacak. Açıklamaya göre proje, bundan böyle “özel fonlama” aracılığıyla ilerletilecek. (Haberin Devamı)

 

Mastercard, Ödeme Çözümü İçin Blockchain Şirketi R3 ile İş Birliği Yaptı!

Mastercard, uluslararası ödeme çözümü geliştirmek için blockchain şirketi R3 ile iş birliği yaptı. 1 Eylül'de yayınlanan Mastercard basın bültenine göre iki şirket blockchain destekli uluslararası ödeme çözümünü test etmeyi planlıyor. Sistem söylenene göre küresel daha hızlı ödeme altyapılarını, planları ve bankaları bağlamaya odaklanacak. Basın bültenine göre söz konusu duyuru Mastercard'ın, yılın başlarında küresel ödeme şirketi Transfast'i satın almasının ardından uluslararası ödeme ağını güçlendirme planının bir parçası. R3 ile ortaklık, ödeme devinin müşterilerin para hareketi yöntemini seçebilecekleri çoklu yol stratejisinin bir parçası olarak kuruldu. (Haberin Devamı)

 

Pundi X: "BOB, 'Tümüyle Blockchain Destekli' İlk Akıllı Telefon"

BT odaklı haber portalı CIOL'nin 10 Eylül'deki haberine göre, merkezi olmayan çevrimdışı kripto para satış ağı şirketi Pundi X, Berlin’deki IFA fuarında Blok on Blok (BOB) blockchain akıllı telefonunu tanıttı. Pundi X BOB'nin, her bir verinin şirketin blockchain ekosistemi Function X'te gerçekleştirildiği ilk akıllı telefon olduğunu iddia ediyor. Sonuç olarak, hiçbir merkezi servis sağlayıcı kullanıcıların verilerine erişemeyecek. Pundi X kurucu ortağı ve CEO'su Zac Cheah gelişmeyi şöyle yorumladı: “BOB, paylaşılan her veri parçasının sahibinin kontrolünde olduğu tamamen ademimerkeziyetçi bir ağ olan Blockchain İnterneti oluşturma hedefimizde büyük bir adım.” (Haberin Devamı)

 

Ethereum Kurucu Ortağı, Hyperledger’a Katıldı!

Toplam piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para biriminin kurucularından olan ve aynı zamanda Ethereum tabanlı yazılım stüdyosu ConsenSys’nin temellerini atan Joseph Lubin, Linux Foundation‘a bağlı blockchain konsorsiyumu Hyperledger‘a katıldı. Lubin söz konusu hamleyi ConsenSys’nin en güncel Hyperledger prömiyer üyesi olmasından sonra attı. ConsenSys konu hakkında Çarşamba günü yaptığı açıklamada farklı blockchain ağları arasında iş birliğini araştırmak için bir grup oluşturduklarını ve bunun yanı sıra kurumsal seviyede blockchain ortamını desteklemek için de belirli standartlar oluşturacaklarını vurguladı. (Haberin Devamı)

 

How do you rate this article?


0

0


Kripto
Kripto

Kriptopara ve Blok zincir ile ilgili çiziktirmelerim..

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.