Poniedziałek pod znakiem zmian pogodowych, ale bardzo przyjemny

The weather was patchy, first a foggy morning, then a bit of sun, then hail and beautiful sun again, then rain, storm, hail and finally beautiful sun. I didn't know how to behave.
Pogoda w kratkę, najpierw mglisty poranek, potem trochę słońca, po czym gradobicie i znowu piękne słońce, po chwili deszcz, wichura, gradobicie a na koniec piękne słońce. Nie wiedziałem jak się zachować.

A spring plant has appeared and has its favorite place in the park, which is the purple light plant. This wonderful-looking harbinger of spring doesn't appear until mid-April, but spring is well ahead this year. The flower looks wonderful and also has health properties.
Pojawiła się wiosenna roślinka, która ma swoje ulubione miejsce w parku, a jest nią jasnota purpurowa. Ten cudownie wyglądający zwiastun wiosny pojawia się dopiero w połowie kwietnia, ale w tym roku wiosna jest mocno do przodu. Kwiat wygląda cudownie, a do tego ma właściwości zdrowotne.




But despite this dynamic weather, where you don't know what to wear, winter or autumn clothes, and take an umbrella - it's beautiful.
Ale mimo tej dynamicznej pogody, gdzie nie wiadomo jak się ubrać, czy w zimowe ciuchy, czy w jesienne, i zabrać parasol - jest pięknie




© copyright marianomariano
Photo: Nikon Coolpix 9300
This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io

25/03/2024

10455

Walking


