Sirwin
Sirwin

Tron Chain Earning Strategy


Tronchain contract drained... as what was said time and time again, ROI smart contracts are ponzi in nature and will run out eventually. So please don't deposit your funds into it... Wait for version 2 which is more sustainable coming soon. 

 

 

Earning Strategy

 

So this is a follow up of my previous blog regarding Tron Chain, if you do not know what it is please go and have a look there first.

So basically you all know that in Tron Chain you get 1 percent per day. Therefore you will get your full amount of rewards in 310 days if you do not refer anyone and do not build your network.

Now of course building your network is good in the sense that it not only rewards you by allowing you to ROI quickly and restart your staking contract.
It also allows the platform to be more and more sustainable by ensuring new funds are always coming in.

But sometimes, there are people out there who are afraid of dragging in other people into their endeavour as they are too kind and do not wish to make their friend's and relatives lose out on money.

So is there a strategy for such people to ROI faster???

Why yes... Read on.....
*But before that... Do note that none of this is financial advice, so do your own research, understand the risk and be prepared to lose all of your money if things go south.. So Don't invest more than you can afford to lose...*


So without this strategy, you would essentially just deposit TRX into the smart contract and hold it until 100 days to get back your initial capital and following that another 210 days. To shave off that massive amount of days without referring anybody else you would need to compound your gains unt yourself...

I call this strategy the self stacking strategy...
To make this work without any outside referrals... you would need capital at hand...


c9a2736ff38d8f09e99bce6db00f092585cdd82f2c0bc1c3099eeba773f390b0.png

So let's assume you started out with 10k TRX in your main account, you then use your main account referral link to refer your 2nd account (labelled Tron AC 1 here).
After a month what would the calculations be...

Let's say they follow my plan, the following will be their earnings:

Month 1
(A) Earnings after month 1
(1) Direct referral Bonus (10%) for Tron AC 1
500 TRX

(2) 30% Match Bonus for your self referred account's (the one you deposited 5000 TRX) withdrawal (1% daily)
5000 x 1% = 50 TRX
50 TRX x 30%(matching bonus) = 15 TRX x 30 days = 450 TRX per month

(3) Main Contract's own Daily 1% withdrawal
100 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 3000 TRX Per month

(B) Self Referred contract's own Daily 1% withdrawal
(Tron AC 1)

50 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 1500 TRX per Month

Total earnings
(A) + (B)
(1) + (2) + (3) + (B)
500 + 450 + 3000 + 1500 = 5450 TRX

So with a total of 5450 TRX 1st month's earning, lets open a second account with 5000 TRX!!!

5450 - 5000 = 450 TRX leftover

2fa7831253c4c2f3e11b5342e8ef3ecb57b212b35448342240527109bc505be1.png

Month 2
(A) Earnings after month 2
(1) Direct referral Bonus (10%) for Tron AC 2
500 TRX

(2) 30% Match Bonus for your 2 self referred accounts (Tron AC 1 & Tron AC 2) withdrawals (1% daily)
5000 x 1% = 50 TRX
2 x 50 TRX x 30%(matching bonus) = 2 x 15 TRX x 30 days = 900 TRX per month

(3) Main Contract's own Daily 1% withdrawal
100 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 3000 TRX Per month

(B)Self Referred contract's own Daily 1% withdrawal
(Tron AC 1,Tron AC 2)

2 x 50 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 3000 TRX per Month

Total earnings
(A) + (B)
(1) + (2) + (3) + (B)
500 + 900 + 3000 + 3000 = 7400 TRX + 450 (Leftover) = 7850 TRX

So with a total of 7850 TRX for 2nd month's earning, lets open a third account with 5000 TRX !!!

7850 - 5000 = 2850 TRX (Leftover)

347486fe6276a17fb6eb2b96f3e84d868a1e0b4017500fbfa0586fa581d3b3cc.png

Month 3
(A) Earnings after month 3
(1) Direct referral Bonus (10%) for Tron AC 3
500 TRX

(2) 30% Match Bonus for your 3 self referred accounts (Tron AC 1 & Tron AC 2 & Tron AC 3) withdrawals (1% daily)
5000 x 1% = 50 TRX
3 x 50 TRX x 30%(matching bonus) = 3 x 15 TRX x 30 days = 1350 TRX per month

(3) Main Contract's own Daily 1% withdrawal
100 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 3000 TRX Per month

(B) Self Referred contract's own Daily 1% withdrawal
(Tron AC 1,Tron AC 2, Tron AC 3)

3 x 50 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 4500 TRX per Month

Total earnings
(A) + (B)
(1) + (2) + (3) + (B)
500 + 1350 + 3000 + 4500 = 9350 TRX + 2850 (Leftover) = 12200 TRX

So with a total of 7850 TRX for 3rd month's earning, lets open a fourth account with 10000 TRX !!!

12200 - 10000 = 2200 TRX (Leftover)

423712356b565dce66dc559a6842b44f84acfe2905da163954104da33bb2cf51.png

Month 4
(A) Earnings after month 4
(1) Direct referral Bonus (10%) for Tron AC 4
1000 TRX

(2) 30% Match Bonus for your 4 self referred accounts (Tron AC 1,Tron AC 2, Tron AC 3, Tron AC 4) withdrawals (1% daily)
5000 x 1% = 50 TRX
10000 x 1% = 100 TRX
- 3 x 50 TRX x 30%(matching bonus) = 3 x 15 TRX x 30 days = 1350 TRX per month
- 1 x 100 TRX x 30% (matching bonus) = 30 TRX x 30 days = 900 TRX per month

Total 1350 + 900 = 2250 TRX per month

(3) Main Contract's own Daily 1% withdrawal
100 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 3000 TRX per Month

(B) Self Referred contract's own Daily 1% withdrawal
(Tron AC 1,Tron AC 2, Tron AC 3)

3 x 50 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 4500 TRX per Month

Tron AC 4
100 TRX (Daily 1%) x 30 days = 3000 TRX per Month

Total 4500 + 3000 = 7500 TRX per Month

Total earnings
(A) + (B)
(1) + (2) + (3) + (B)
1000 + 2250 + 3000 + 7500 = 13750 TRX + 2250 (Leftover) = 16000 TRX

So with a total of 16000 TRX for 4th month's earning, lets open a fifth account with 15000 TRX !!!

16000 - 15000 = 1000 TRX (Leftover)

c54343178b85c374a635139ed649954992071f7819254fb0f30610e7b4f189a6.png

Month 5
(A) Earnings after month 5
(1) Direct referral Bonus (10%) for Tron AC 5
1500 TRX

(2) 30% Match Bonus for your 5 self referred accounts (Tron AC 1,Tron AC 2, Tron AC 3, Tron AC 4, Tron AC 5) withdrawals (1% daily)
5000 x 1% = 50 TRX
10000 x 1% = 100 TRX
15000 x 1%  = 150 TRX
- 3 x 50 TRX x 30%(matching bonus) = 3 x 15 TRX x 30 days = 1350 TRX per month
- 1 x 100 TRX x 30% (matching bonus) = 30 TRX x 30 days = 900 TRX per month
- 1 x 150 TRX x 30% (matching bonus) = 45 TRX x 30 days = 1350 TRX per month

Total 1350 + 900 + 1350 = 3600 TRX per month

(3) Main Contract's own Daily 1% withdrawal
100 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 3000 TRX per Month

(B) Self Referred contract's own Daily 1% withdrawal
(Tron AC 1,Tron AC 2, Tron AC 3)

3 x 50 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 4500 TRX per Month

Tron AC 4
100 TRX (Daily 1%) x 30 days = 3000 TRX per Month

Tron AC 5
150 TRX (Daily 1%) x 30 days = 4500 TRX per month

Total 4500 + 3000 + 4500 = 12000 TRX per Month

Total earnings
(A) + (B)
(1) + (2) + (3) + (B)
1500 + 3600 + 3000 + 12000 = 20100 TRX + 1000 (Leftover) = 21100 TRX

So with a total of 21100 TRX for 5th month's earning, we are saving this money to reinvest to main contract after 6th month earning.
21100 TRX (Leftover)


Month 6
(A) Earnings after month 6
(1) Direct referral Bonus (10%)
Nil

(2) 30% Match Bonus for your 5 self referred accounts (Tron AC 1,Tron AC 2, Tron AC 3, Tron AC 4, Tron AC 5) withdrawals (1% daily)
5000 x 1% = 50 TRX
10000 x 1% = 100 TRX
15000 x 1%  = 150 TRX
- 3 x 50 TRX x 30%(matching bonus) = 3 x 15 TRX x 30 days = 1350 TRX per month
- 1 x 100 TRX x 30% (matching bonus) = 30 TRX x 30 days = 900 TRX per month
- 1 x 150 TRX x 30% (matching bonus) = 45 TRX x 30 days = 1350 TRX per month

Total 1350 + 900 + 1350 = 3600 TRX per month

(3) Main Contract's own Daily 1% withdrawal
100 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 3000 TRX per Month

(B) Self Referred contract's own Daily 1% withdrawal
(Tron AC 1,Tron AC 2, Tron AC 3)
3 x 50 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 4500 TRX per Month

Tron AC 4
100 TRX (Daily 1%) x 30 days = 3000 TRX per Month

Tron AC 5
150 TRX (Daily 1%) x 30 days = 4500 TRX per month

Total 4500 + 3000 + 4500 = 12000 TRX per Month

Total earnings
(A) + (B)
(1) + (2) + (3) + (B)
0 + 3600 + 3000 + 12000 = 18600 TRX + 21100 (Leftover) = 39700 TRX

Main Contract
31000 - 3950 - 4400 - 4850 - 6250 - 8100 - 6600 = -3150 TRX (unable to withdraw without reinvesting main contract)

So with a total of 39700 TRX for 5th month's earning, we are renewing Main contract with 35000 TRX as the main contract total payout has been given completely.

39700 - 35000 = 4700 TRX (Leftover)

87f460e904e25c33bab95872d71743567333543cb7d3222a2629399d4f80fc3c.png


Month 7
(A) Earnings after month 7
(1) Direct referral Bonus (10%)
Nil

(2) 30% Match Bonus for your 5 self referred accounts (Tron AC 1,Tron AC 2, Tron AC 3, Tron AC 4, Tron AC 5) withdrawals (1% daily)
5000 x 1% = 50 TRX
10000 x 1% = 100 TRX
15000 x 1%  = 150 TRX
- 3 x 50 TRX x 30%(matching bonus) = 3 x 15 TRX x 30 days = 1350 TRX per month
- 1 x 100 TRX x 30% (matching bonus) = 30 TRX x 30 days = 900 TRX per month
- 1 x 150 TRX x 30% (matching bonus) = 45 TRX x 30 days = 1350 TRX per month

Total 1350 + 900 + 1350 = 3600 TRX per month

(3) Main Contract's own Daily 1% withdrawal
350 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 10500 TRX per Month

(B) Self Referred contract's own Daily 1% withdrawal
(Tron AC 1,Tron AC 2, Tron AC 3)
3 x 50 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 4500 TRX per Month

Tron AC 4
100 TRX (Daily 1%) x 30 days = 3000 TRX per Month

Tron AC 5
150 TRX (Daily 1%) x 30 days = 4500 TRX per month

Total 4500 + 3000 + 4500 = 12000 TRX per Month

Total earnings
(A) + (B)
(1) + (2) + (3) + (B)
0 + 3600 + 10500 + 12000 = 26100 TRX + 4700 (Leftover) = 30800 TRX

So with a total of 30800 TRX for 7th month's earning, lets open a 6th account with 30000 TRX !!!

30800 - 30000 = 800 TRX (Leftover)

17377db349c4898a9ebea09be548bf90c7cfb1c7d90f17a757e1324aede15d4e.png

Month 8
(A) Earnings after month 8
(1) Direct referral Bonus for Tron AC 1(10%)
3000 TRX

(2) Main Contract Matching Bonus
Level 1 
30% Match Bonus for your 5 self referred accounts (Tron AC 1,Tron AC 2, Tron AC 3, Tron AC 4, Tron AC 5) withdrawals (1% daily)
5000 x 1% = 50 TRX
10000 x 1% = 100 TRX
15000 x 1%  = 150 TRX
- 3 x 50 TRX x 30%(matching bonus) = 3 x 15 TRX x 30 days = 1350 TRX per month
- 1 x 100 TRX x 30% (matching bonus) = 30 TRX x 30 days = 900 TRX per month
- 1 x 150 TRX x 30% (matching bonus) = 45 TRX x 30 days = 1350 TRX per month

Level 2
10% Match Bonus for TRON AC 6
30000 x 1% = 300 TRX
- 1 x 300 TRX x 10% (matching bonus) = 30 TRX x 30 days = 900 TRX per month

Total 1350 + 900 + 1350 + 900 = 4500 TRX per month

(3) Tron AC 1 Matching Bonus
30% Match Bonus for Tron AC 6 withdrawals (1% daily)
30000 x 1% = 300 TRX

1 x 300 TRX x 30% (matching bonus) = 90 TRX x 30 days = 2700 TRX per month

(4) Main Contract's own Daily 1% withdrawal
350 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 10500 TRX per Month

(B) Self Referred contract's own Daily 1% withdrawal
Level 1
(Tron AC 1,Tron AC 2, Tron AC 3)
3 x 50 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 4500 TRX per Month

Tron AC 4
100 TRX (Daily 1%) x 30 days = 3000 TRX per Month

Tron AC 5
150 TRX (Daily 1%) x 30 days = 4500 TRX per month

Level 2
Tron AC 6
300 TRX (Daily 1%) x 30 days = 9000 TRX per month

Total 4500 + 3000 + 4500 + 9000 = 21000 TRX per Month

Total earnings
(A) + (B)
(1) + (2) + (3) + (4) + (B)
3000 + 4500 + 2700 + 10500 + 21000 = 41700 TRX + 800 (Leftover) = 42500 TRX

So with a total of 42500 TRX for 8th month's earning, lets open a 7th account with 30000 TRX !!!

42500 - 30000 = 12500 TRX (Leftover)

d018031356735fed099585aa43db9eb6d219b29618211123f07bc6130abf55e7.png

Month 9
(A) Earnings after month 8
(1) Direct referral Bonus for Tron AC 1(10%)
3000 TRX

(2) Main Contract Matching Bonus
Level 1 
30% Match Bonus for your 5 self referred accounts (Tron AC 1,Tron AC 2, Tron AC 3, Tron AC 4, Tron AC 5) withdrawals (1% daily)
5000 x 1% = 50 TRX
10000 x 1% = 100 TRX
15000 x 1%  = 150 TRX
- 3 x 50 TRX x 30%(matching bonus) = 3 x 15 TRX x 30 days = 1350 TRX per month
- 1 x 100 TRX x 30% (matching bonus) = 30 TRX x 30 days = 900 TRX per month
- 1 x 150 TRX x 30% (matching bonus) = 45 TRX x 30 days = 1350 TRX per month

Level 2
10% Match Bonus for TRON AC 6, Tron AC 7
30000 x 1% = 300 TRX
- 2 x 300 TRX x 10% (matching bonus) = 60 TRX x 30 days = 1800 TRX per month

Total 1350 + 900 + 1350 + 1800 = 5400 TRX per month

(3) Tron AC 1 Matching Bonus
30% Match Bonus for (Tron AC 6, Tron AC 7) withdrawals (1% daily)
30000 x 1% = 300 TRX

2 x 300 TRX x 30% (matching bonus) = 180 TRX x 30 days = 5400 TRX per month

(4) Main Contract's own Daily 1% withdrawal
350 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 10500 TRX per Month

(B) Self Referred contract's own Daily 1% withdrawal
Level 1
(Tron AC 1,Tron AC 2, Tron AC 3)
3 x 50 TRX (Daily 1%) x 30 Days = 4500 TRX per Month

Tron AC 4
100 TRX (Daily 1%) x 30 days = 3000 TRX per Month

Tron AC 5
150 TRX (Daily 1%) x 30 days = 4500 TRX per month

Level 2
Tron AC 6, Tron AC 7
2 x 300 TRX (Daily 1%) x 30 days = 18000 TRX per month

Total 4500 + 3000 + 4500 + 18000 = 30000 TRX per Month

Total earnings
(A) + (B)
(1) + (2) + (3) + (4) + (B)
3000 + 5400 + 5400 + 10500 + 30000 = 54300 TRX + 12500 (Leftover) = 66800 TRX

So with a total of 66800 TRX for 9th month's earning, we can renew expired contracts within our chain and use the left over to add on to our level 2 tier...
The possibilities are endless... and this is only after 9 months  of self compounding. Don't forget to take profits as you see fit and compound back the rest to churn you more TRX. Of course all these are only suggestions, feel free to tweak it as you see fit...

Do join me in this journey of mine by joining my earning team :D
https://trxchain.io/#ref=TLDuimjXdxfNLKovhhj28aoA42119fs5Ym

Cheers :D

How do you rate this article?

2


MoonBoyBuffterin
MoonBoyBuffterin

Cryptocurrency enthusiast, hate scammers!!! Everyday I show you how to make money on crypto by showcasing what I am doing...


MoonBoy's CryptoEmporium
MoonBoy's CryptoEmporium

Hi, It is I, MoonBoy Buffterin... Cryptoenthusiast.... Here to share to you all the goodies crypto has to offer... Everyday I show you how you can make money in CryptoLand...

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.