Etna Network - NFT Teminatlı DeFi ve Oyun Platformu

By illetyus | illetyus | 18 Jul 2021


4f6a85ba97b79efda14b5200234f17ced4f1d4f6480386635373f122273baeb2.jpg

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere Etna Network isimli projeden bahsedeceğim. 

Etna Network Nedir? 

Etna Network Cyclops Finance tarafından geliştirilen NFTlerin teminat olarak gösterilerek borç alınıp -borç verilebileceğimiz bir DeFi platformu oluşturuyor. Proje ismini Yunan Mitolojisinden alıyor. Kiklop (Cyclops) Yunan mitolojisinde tek gözlü devler anlamına geliyor. Etna ise yunan mitolojisinde kiklopların evlerini inşa ettiği bölge olarak geçiyor. 

NFT ve DeFi Dünyasına Bakış. 

2017 yılında henüz DeFilerin  popüler olmadığı bir dönemde yazdığım bir makalede gelecekte oyun itemlerini bile teminat gösterip kredi alabileceğimizden bahsetmiştim. O günden bugüne DeFi alanında büyük gelişmeler oldu. (Artık Uniswap gibi merkezi olmayan borsalarda milyarlarca dolarlık likitide bulunuyor) 2020 yılı itibari ile NFT'ler popüler hale geldi.  İlk kullanım alanlarının digital koleksiyon ürünleri ve digital sanat olduğunu görüyoruz. Fakat asıl büyümenin oyun dünyasının giriş yapması gerçekleşeceğini düşünüyorum. Koleksiyon ürünlerine ve digital sanat eserlerine değer biçmek zor fakat oyun itemlerine gerçek ve geniş bir talep oluşturacağı için değer biçmek çok daha kolay olacak. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda devasa bir NFT pazarının oluşacağını ve bu pazarın büyük kısmının oyun dünyası ve digital içeriklerin (video,müzik,ekitap) oluşturacağını düşünüyorum. Oyun içi itemleri ve oyun karakterleri alım satımı şuan ilkel bir şekilde forumlar yada çeşitli siteler üzerinden yapılıyor. Eğer NFT olarak tanımlanırsalar, oyun itemleri hem kolayca alınıp satılabilir hale gelir hemde NFT destekleyen oyunlar kendilerine ortak ve büyük bir pazar yaratabilirler. Gelecekte muhtemelen bazı traderler popüler oyunları ve itemlerini takip ederek oyun marketlerinde işlem yapabilecekler. Bu yazdıklarım bazılarına ütopik gelebilir. Fakat oyun sektörünün dünyada 170 milyar dolar (Ülkemizde 2 milyar dolar) bir hacme sahip olduğunu ve sürekli pazarın büyüdüğünü göz önünde bulundurmak gerekir. 

NFT sektöründe diğer büyük pazar ise içerik dünyası için oluşacaktır. Blockchain üzerinde tanımlanan içeriklerin telif hakları tek bir tıklama ile alınıp satılabilir. Örneğin bir ekitabın telif haklarını alarak, kitabın her satışından pay alarak gelir elde edebileceğiz. Telif haklarının kolayca devredilebilmesi, içerik pazarlamacılarını da cezbedecektir. Örneğin; popüler olmayan bir kitabın telifini alıp, bu kitabı pazarlamak için bir strateji geliştirebilirsiniz.. 

Etna Network Platformu 

0671c4a06ad8e0b2b92da7b4f93aded5abe82eb3cbbf8c343024605e329dee2a.jpg

Konumuza dönüp Etna projesini incelemeye devam edelim. Etna şuan için iki ayrı platformdan oluşuyor diyebiliriz. Birincisi NFT platformu, bir diğeri ise geçtiğimiz haftalarda yayınlanan DeBank. DeBank adından anlaşılacağı üzere merkezi olmayan bir bankadır, insanlar burada borç alıp verebilir. Etna Network DeBank kullanarak yıllık %50'e varan APY oranları ile pasif gelir elde edebilirsiniz. DeBank üzerinden ETNA ile faizsiz borçlanma imkanı da sunuyor. BTC ETH gibi varlıklarla borçlanmalarda ise faiz bulunuyor. Etna Network DeBank platformuna buraya tıklayarak gidebiliriz. 

a705a18098915f920b8a1d13b27cc0d44a212f0118aff1ea7e894738e030e5d5.gif

Etna NFT platformu ise oyun itemlerinin ticaretinin yapıldığı bir platform. Etna Network NFT platformuna buraya tıklayarak gidebilirsiniz. Etna Network, sadece opensea benzeri bir pazar alanı değil, etna klasik oyun pazarındaki oyunların blockchaine entegre olabilmeleri için teknolojilerde geliştiriyor. 

Nasıl Kullanılır?

Etna Network, Binance Smart Chain üzerinde çalışmaktadır. Etna Network üzerinde işlem yapabilmek için bir web3 cüzdanı olan metamask cüzdanına sahip olmanız gerekiyor. Ve metamask cüzdanınızı bsc ağında kullanmak için bir kaç ayar yapmanız gerekiyor. Bu yazıda bu konuya uzunca değinip konuyu uzatmak istemiyorum. Eğer metamask cüzdanınız yoksa yada metamask cüzdanınızı BSC ağına nasıl bağlayacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki makale işinizi görecektir. 

https://academy.binance.com/tr/articles/connecting-metamask-to-binance-smart-chain

ETNA token nasıl alınır? 

ETNA pancakeswap ve cointiger isimli borsalarda işlem görüyor. Pancakeswap BSC ağı üzerinde çalışan popüler bir merkezi olmayan bir borsadır Yukarıda bahsettiğim metamask cüzdan kurulumu hakkındaki içeriği okuyarak pancakeswap borsasınıda nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

337d73562ab1ca0301d3750fc464cae2f75012ba967d8c0fbd213e3115b692c2.gif

Güncel ETNA token fiyatını ve çeşitli token metriklerini görmek için aşağıdaki coingecko bağlantısını kullanabilirsiniz. 

https://www.coingecko.com/tr/coins/etna-network

Daha Fazla Bilgi 


---

Yazar: İlletyus
Bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=2801584

 

 

 

 

How do you rate this article?

0illetyus
illetyus

Kişisel Türkçe Blog.

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.