Sobota bez zmian. Ani to zima ani jesień - po prostu listopad

I covered quite a few kilometers today, but without much enthusiasm. It was cold and gray. The lack of sun was really depressing.
Dzisiaj zrobiłem sporo kilometrów ale bez szczególnego entuzjazmu. Było zimno i szaro. Brak słońca mnie mocno deprymuje.

Gdyby nie karmienie ptaków, również tych lubiących wodę, straciłbym motywację. Listopad to najgorszy miesiąc w roku, i tu nie zmienię zdania.


The birds have been fed. Today, the birds are dominated by tits and sparrows, who fight with each other for sunflower seeds and nuts. But there was enough for everyone.
Ptaki nakarmione. Dzisiaj przewaga sikorek i wróbli, które walczą ze sobą o nasiona słonecznika i orzechy. Ale dla wszystkich starczyło.

I'm not trying to take beautiful photos, as they were hard to come by today. Maybe if the sun comes out, I'll manage to capture something from the landscape.
Nie silę się na piękne zdjęcia, bo o takie było dzisiaj trudno. Może jak pojawi się trochę słońca, to uda się coś wykrzesać z krajobrazu.


This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io
22/11/2025

15077

Walking


