Koronowirusowy kryzys a BTC – co czeka kryptowaluty?

Koronowirusowy kryzys a BTC – co czeka kryptowaluty?


Koronawirus a kryzys

Koronawirus okazał się problemem większym, niż przypuszczano. Na razie liczba ofiar śmiertelnych wcale nie powinna nas martwić (jakkolwiek okrutnie to nie brzmi). W Chinach jest ich ok. 3 tys. Zarażonych jest ok. 80 tys. Na świecie wygląda to jeszcze mniej przerażająco. Panikują jednak wszyscy, a w szczególności media. W przypadku portali internetowych czy gazet sprawa jest jeszcze banalniejsza – koronawirus po prostu jest tematem na czasie na czym korzystają media.

 

351665157-52c0ee37dee0c563224b7d985bc7a9d4d4ceda765b22c9c7e096621339fbb468.jpeg

 

Wpływ na kryptowaluty

 

Dochodzimy teraz do sedna sprawy. Co czeka kryptowaluty? Czy Bitcoin zyska, czy straci na tym.

Nie jest jasne, czy to, co dziś widzimy, to początki kryzysu. Do tego koronawirus  może okazać się tylko pretekstem, samospełniającą się przepowiednią,

 

– Z zadziwiającą regularnością w mediach przewijają się wątki zastępcze, mniej więcej co 2 lata.Myślę, że realnego wpływu na rynki finansowe to nie będzie miało, może mieć jednak silny efekt psychologiczny. Jeżeli do strachu dodamy napompowanie rynku z ostatnich kilku tygodni, to osoby z długimi pozycjami już na nich zarobiły. Więc jeżeli widzisz, że mamy wysoki poziom optymizmu, a jednocześnie napływają negatywne informacje, to inwestorzy obawiają się, że z powodu strachu samospełniająca się przepowiednia doprowadzi do spadków

 

Tyle że jeśli świat finansów zacznie płonąć –  ludzie zaczną szukać bezpiecznych aktywów. Za te ostatnie trudno uznać kryptowaluty. Przynajmniej z pozoru, bo – jak pokazuje przykład koronawirusa – nie jest jasne, co stanie się z nimi w niedalekiej przyszłości, gdy media zmienią swoją narrację Bitcoina. Dotąd cyfrowa waluta była synonimem aktywa spekulacyjnego i niebezpiecznego. Tylko że BTC powstało jako odpowiedź na kryzys z 2008 r., w kontrze do starych systemów finansowych. Te ostatnie zaś – jeśli powyższy scenariusz miałby się zacząć realizować – ostatecznie rozczarowałyby obywateli. 

                                                                          351665157-69c00c2bfafc6b6e0bff23f6b6edd0869f3811b6a21dae66a6730a7df2151276.jpeg

Niekontrolowany dodruk– w świecie blockchaina ten problem może nie istnieć. Do tego nowa technologia zapewnia transparentność. To także ważne w kontekście problemów z łańcuchami dostaw. Te mogą być w najbliższej przyszłości manipulowane i podlegać różnym patologiom. Blockchain może okazać się idealnym strażnikiem na czas ludzkiej nieuczciwości.

 

Ponadto BTC już pokazywało, że zyskuje na kryzysach. Problemy banków na Cyprze w 2013 r., wojna handlowa USA-Chiny, zagrożenie konfliktem na Bliskim Wschodzi i pierwsza fala paniki związanej z koronawirusem – to pierwsze z brzegu przykłady.

 

Mamy więc dwa główne warianty. Pierwszy – i chyba najbardziej realny – opiera się na tym, że choroba

zostanie pokonana i za miesiąc wirus będzie już bohaterem memów. Wtedy wszystko w pewnym sensie wróci do normy, choć gospodarka i tak będzie musiała nadrobić złapaną zadyszkę.

 

Nadal nie wiemy jednak, jak zachowają się kryptowaluty. Możliwe, że obecne spadki to tylko korekta solidnych wzrostów, jakie widzieliśmy od początku roku, i przed nami złote czasy dla BTC…

 start with cryptocurrencies
start with cryptocurrencies

I am a 15-year-old beginner in cryptocurrency. I will report on my first steps and I would like you to accompany me in this!

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.