Kripto paranın psikolojisi? Kripto para kumar mı yatırım mı? Kripto kazanmak için hangi adımlar takip edilmelidir?

By PONELLA | ponellaa | 28 Dec 2021


Son yıllarda bu mecranın ortaya çıkmasından beri ne kadar büyüdüğü göz önüne alınırsa, bu pastadan bir veya birkaç dilim almak isteyen kişi sayısının ne kadar arttığı görülebilir. Yani insanlar, çalışarak kazandıkları paraları bu mecraya bağladıkları zaman paraları değer kaybetmiyor hatta fazlasıyla değer artışı olabiliyor.

‘’Size benzer insanların bir şeyi sizden daha çok ya da daha iyi bir şekilde yapması, daha fazlasını bilmesi ya da daha fazlasına sahip olması ile ilgili hissettiğiniz tedirginlik ve bazen de sizi yiyip bitiren bir duygudur.’’

İnsanları kripto para sektörüne iten şey bu alanda çok büyük paralar kazanan insanların olması ve kendilerinin bir şey kaçırdıkları düşüncesidir. Bu kaygı kişileri harekete geçirir.

Kripto para piyasası pek çok farklı değişken bazında artıp azalabilir. Buna bir alıntı ile örnek vermek istiyorum;

‘’Örneğin; Dogecoin’in fiyat artışı ise temelde şu şekilde gerçekleşiyor:

Elon Musk tweet atıyor ve insanlar Dogecoin'in değerinde yükselme olacağını düşünerek Dogecoin alıyor. Bu kadar çok alım olunca fiyat ani bir yükseliyor.  Bu durum, psikolojide yer alan "Kendini Doğrulayan Kehanet" (İng: "Self Fulfilling Prophecy") kavramı ile açıklanıyor. Örneğin bir insan yakınlarına sürekli "Ben hasta olacağım" deyip durursa, bir süre sonra dediğinin gerçekleşme olasılığı artar. Çünkü beynimiz ağzımızdan çıkanlara göre çalışır.

Yapılan başka bir araştırmaya göre genç insanlar öğrenmeye daha açık, değişikliklere daha kolay adapte olabilen, başarı hırsları yüksek, teknolojiyle ilgilidirler. Bu nedenle genç kitlenin kripto paralarla daha çok ilgilenmesi kaçınılmaz bir son olmuştur.  

Kripto para piyasasına girdiyseniz aşağıdaki adımları takip etmeniz önerilir ;

  • Piyasaları takip edin.
  • Tek bir coine yatırım yapmayın. Yatırımınızı çeşitlendirin.
  • Uzun vadeli yatırımlar yapın.
  • Zarar ve kazanca yönelik sınırlarınızı belirleyin.
  • Piyasadaki dalgalanmaların normal olduğunu unutmayın ve telaşa kapılmayın.

How do you rate this article?

0

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.