Huobi Türkiye & ARPA Chain Soru-Cevap Etkinliği

By Yasin | Kripto | 12 Jun 2020


fcc3c1856fefb2f8776b0853961d9e4c66b1e8df27664b8f8b6bddffe4a752ad.png

 

For English press nine : 9 :)

 

11 Haziran tarihinde Huobi Türkiye ekibinin Telegram grubundan, ARPA Chain kurucusu ve CGO Mr.Yemu ile bir AMA etkinliği düzenleyeceğini burada duyurmuştum. Etkinlik dün akşam Türkiye saati ile 20.00'de gerçekleşti. Etkinlik kapsamında Mr.Yemu'ya yöneltilen sorular ve alınan cevaplar şu şekilde:

 

Soru 1: Dün Chainlink, bugün de Elrond ile partnerlik duyurdunuz. Bunlar gerçek kullanımı olan partnerlikler mi? Başka partnerlikler gelecek mi?

Mr.Yemu: Harika bir soru! Sinochem(Bir Fortune 50 şirketi) gibi Çin’in en büyük firmaları ile ARPA’nın çoklu hesaplama sistemini entegre etmek için anlaşmalar gerçekleştirdik. Elrond gibi blokzincir projeleri içinse, kendi blokzincir ağları üzerinde çalıştırabilecekleri mahremiyet fonksiyonlarını entegre ediyoruz. Chainlink’in oraclelerini ise, kendi hesaplama ağımıza gerçek-zamanlı veri sağlayabilmek için kullanacağız. Şu anda DeFi üzerindeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve bu sene içerisinde HEYECAN VERİCİ geliştirmeleri duyuracağız. Bunlarla birlikte Çin’de bir holdingle ortaklık geliştiriyoruz, açıklamaları çok yakında yayınlayacağız. Lütfen takipte kalın!

Soru 2: DeFi geleceğin merkeziyetsiz bankacılık sistemi olacak, bununla ilgili birçok proje var şuan, ARPA'nın bununla ilgili projeleri var mi? Gelecekte bu sistemin neresinde olmak istiyor?

Mr.Yemu: Şu anda DeFi üzerindeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve bu sene içerisinde HEYECAN VERİCİ geliştirmeleri duyuracağız. Mevcut merkezi lending modelini devrimsel şekilde değiştirecek bir lending protokolü inşa etmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu tüm ARPA ekosistemi içerisinde oldukça önemli bir uygulama olacak ve ARPA tokenine yeni kullanım alanları kazandıracaktır. Bu yılın 4. çeyreği içerisinde detaylar ile ilgili açıklama yapacağız.

Soru 3: Ağdaki verilerin büyüklüğüne bağlı olarak geliştirdiğiniz ölçekleme çözümlerinde hangi aşamadasininiz?

Mr.Yemu: Mainnetimizin pre-alpha sürümünü yayınladık. ARPA mainnet madencilik havuzu, kullanıcıların pre-alpha mainnet çoklu hesaplama sistemine girişlerini kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmıştır. Kullanıcılar, belirlenen madencilik havuzunda en az 50.000 ARPA’ya sahip olarak, çok partili hesaplamalara katılabilirler. Başarılı olan her bir hesaplamanın ardından kullanıcılar mainnet madencilik ödülü kazanacaklardır. Şu anda, mainnetimiz 40,000’den fazla hesaplamayı yüksek başarı oranı ile tamamlamış bulunmaktadır. Ayrıca, ağ üzerinde yaptığımız 100 eşli stres testini harika sonuçlar alarak tamamladık.

Soru 4: Yapay zeka uygulama alanları açısından baktığımızda ARPA'yı nerede konumlandırabiliriz?

Mr.Yemu: ARPA’nın mahremiyet koruma tabanlı hesaplama yöntemi sayesinde, yapay zeka tabanlı firmalar, yapay zeka modellerini daha kapsamlı veri setleri ile eğiterek, bu modelleri her zamankinden daha güçlü hale getirebilirler. Örneğin, kredi kartı firmaları kullanıcıların temel oranını, araba satıcıları, süpermarketler, hastaneler ve faturalarından elde edilen verilerin karıştırılması ile daha iyi tahmin edebilirler. Bu veri sağlayıcılar, güvenli çoklu hesaplama(smpc) fonksiyonu sayesinde verilerini sızıntıya karşı güvenli şekilde paylaşabilirler.

Soru 5: İnsanları ARPA'ya katılmaya ve başarılı bir topluluk oluşturmaya çekmek için ne yaptınız ve yapacaksınız?

Mr.Yemu: Biz küresel hedeflere sahip teknik bir ekipten oluşuyoruz. Topluluğumuza da oldukça fazla önem veriyoruz. Dünyanın önde gelen borsalarında listelenmiş bulunmaktayız: Huobi Global, Binance, KuCoin, Gate.io, Bithumb (Kore’nin en büyük borsası) ve daha birçok borsadayız. Bunlara ek olarak bu yıl içerisinde başka büyük borsalarda da listelenmek için çalışma yapıyoruz - takipte kalınız!

Türkiye bizim en önemli topluluklarımızdan biri ve buradaki çalışmalarımızı yoğunlaştırarak projemizi herkese tanıtmak istiyoruz. Bu çalışmalar arasında Huobi ile birliktelik, yeni ödül programları, Soru Cevap etkinlikleri, staking etkinlikleri ve COVID19 sonrasında gerçekleştireceğimiz offline etkinlikler bunların arasındadır.

ARPA Topluluk İlerlemesi:
Weibo(Çin Twitter’ı): 50,000+ Takipçi, 100+ günlük tartışma, 54,000+ günlük etkileşim.
Twitter: 16.9Bin takipçi
WeChat(Çin): 120 doğrudan yönetilen WeChat grubu, 40,000+ üye
Telegram ARPA Resmi Topluluğu(İngilizce): 15,700 üye
Toplamda 10 farklı dilde grubumuz bulunmaktadır. İngilizce ve Çin dışında, Tayland(300), Endonezya(1,000+), Rusya(4,000+), Vietnam(1000+), Filipin(900+), Kore(3,000+), Türkiye (300+), Sri Lanka ve Afrika, toplamda 9,000+’den fazla katılımcıya sahiptir.

Lütfen ARPA Türkiye Telegram kanalımıza katılarak topluluğumuzun bir parçası olun: https://t.me/Arpa_Turkey

Soru 6: ARPA isminin anlamı nedir acaba? Projenizde neden bu adı kullandınız?

Mr.Yemu: ARPA bildiğiniz üzere Türkçe’de de bir anlama sahip :) Fakat ARPA adı, İleri Araştırma Projesi Grubu (ARPA) anlamına gelmektedir, bu dünyaya interneti getiren oluşumun adıdır. Bizler de dünyanın ilk veri paylaşımı platformunu inşa ediyoruz dolayısıyla bu ismi seçtik. ARPA'nın anısını yaşatıyoruz!

Soru 7: Neden "Mahremiyetin Şafağı Burada" sloganını seçtiniz?

Mr.Yemu: Mahremiyet her birimiz için çok önemli. Her saniye veri üretildikçe gizliliğin önemi de artıyor. Bizler veri gizliliğini sağlamayı ve gerçek veri gizliliğini dünyaya ulaştırmayı hedefliyoruz.

Soru 8: ARPA'nun gelir üretme yolları nelerdir ve ekonomik modeli nedir? Hem yatırımcılar hem de projeniz için nasıl kârlı olabilir?

Mr.Yemu: Kurulum ve aylık bakım için ücretlendirme yapıyoruz ve gelecekte veri kullanımını da ücretlerdireceğiz. Aylık geri alma ve token burn mekanizmamız var böylelikle arzı azaltıyoruz. Şimdiye kadar geri aldığımız ve imha ettiğimiz(burn) ARPA miktarı, 1.3 milyon dolara eşdeğer olan 100 milyona rakamına ulaştı. Ayrıca, Aave’ye ve Compound’a benzer bir DeFi lending protokolü inşa ediyoruz. Böylelikle ARPA’nın kullanım alanlarını genişleteceğiz, lütfen gelişmeleri takip edin!

Soru 9: ARPA kısa süre önce 10 Milyon gibi önemli bir miktarda token yakma işlemi gerçekleştirdi. İleride benzeri token yakma işlemleri görecek miyiz? Token yakma planınız nedir?

Mr.Yemu: Her ay 10 milyon ARPA tokeni imha ediyoruz. Şu ana kadar imha ettiğimiz ve geri aldığımız ARPA miktarı 3 milyon dolara eşdeğer olan 100 milyona rakamına ulaştı. ARPA token hakkında kendimize güveniyoruz ve ilerleyen süreçte daha fazla ARPA imha ederek toplam arzı düşüreceğiz.

Soru 10: Mainnet'e geçiş sürecinizden bahseder misiniz?

Mr.Yemu: Mainnetimizin pre-alpha sürümünü yayınladık. ARPA mainnet madencilik havuzu, kullanıcıların pre-alpha mainnet çoklu hesaplama sistemine girişlerini kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmıştır. Kullanıcılar, belirlenen madencilik havuzunda en az 50.000 ARPA’ya sahip olarak, çok partili hesaplamalara katılabilirler. Başarılı olan her bir hesaplamanın ardından kullanıcılar mainnet madencilik ödülü kazanacaklardır. Şu anda, mainnetimiz 40,000’den fazla hesaplamayı yüksek başarı oranı ile tamamlamış bulunmaktadır. Ayrıca, ağ üzerinde yaptığımız 100 eşli stres testini harika sonuçlar alarak tamamladık. Ayrıca Huobi Pool üzerinde ARPA staking de yapabilirsiniz ;) Şu anda, staking ödülümüz %15-%25 oranları arasında, lütfen denemekten çekinmeyin :)

Huobi Türkiye: Samimi cevapların ve katılımın için çok teşekkür ederiz. Topluluğumuza son olarak ne söylemek istersin?

Mr.Yemu: Destekleriniz ve misafirperverliğiniz için çok teşekkürler! Güçlü kalmanızı, pozitif olmanızı istiyor, hepinizle yüz yüze tanışabileğimiz günlerin gelmesini diliyorum!

Lütfen topluluğumuza katılmayı unutmayın: https://t.me/Arpa_Turkey

Hepinize çok teşekkürler!

How do you rate this article?


0

0


Kripto
Kripto

Kriptopara ve Blok zincir ile ilgili çiziktirmelerim..

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.