Avalanche Üzerinde Geliştirilen Projeler

By illetyus | illetyus | 17 Jul 2021


Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere Avlanche blockchaini üzerinde gelişen ve Avalanche blockhaini destekleyen bazı projelerden bahsedeceğim. Bu yaızda bir web3 cüzdanı oluşturup Avanlache evreninde keşfe çıkacağız. 

83914faffee915f7dd927f3815b11a29180a40683cf37848b78675b5e3a21a71.png

Kısaca Avalanche projesini tanıtmak gerekirse; Avalanche tıpkı ethereum gibi bir blockchain ağı olup, digital varlıkların üzerinde çalışabileceği bir alt yapı olma amacına sahiptir. Ethereum ve diğer blockchain ağlarından farklı olan kendine özgü bir konsensüs algoritması vardır. Avalanche, düşük işlem maliyetine rağmen yüksek hıza sahip ayrıca düşük enerji kullanımı nedeni ile de çevreci bir blockchaindir. 

Eğer Avalanche hakkında daha fazla temel bilgi öğrenmek isterseniz, daha önce yazmış olduğum aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederim. 

https://www.publish0x.com/illetyus/tas-bloklardan-roket-takimina-avalanche-xjmrwdp

Web3 Cüzdanı Oluşturmak. (Metamask)

Diğer blockchainlerde olduğu gibi Avalanche evreninde keşfe çıkmak, dappsler kullanmak, digital varlıklar almak-satmak-tutmak ve akıllı kontratlar imzalamak gibi çeşitli işlemler yapabilmek için bir bir web3 cüzdanına ihtiyacımız vardır. 

Bunun için metamask cüzdan oluşturmamız gerekiyor. Eğer metamask cüzdana sahip değilseniz aşağıdaki linke tıklayarak metamask cüzdan kurulumunun nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz. 

https://dsozankara.medium.com/metamask-ethereum-c%C3%BCzdan%C4%B1-kurulumu-nas%C4%B1l-yap%C4%B1l%C4%B1r-resimli-anlat%C4%B1m-4455709be9ee

Metamask cüzdanı ile birlikte Ethereum ağı varsayılan ayar olarak yüklenmiş olur. Doğrudan Ether yükleyip, Ethereum üzerinde çalışan uygulamalara bağlanıp işlem yapabiliyoruz. (Uniswap, Opensea gibi.) 

Fakat Avalanche üzerinde çalışan platformlara bağlanabilmek için metamask cüzdan ayarlarından bazı ayarlar yapmamız gerekiyor. (Xdaichain, Binance Smart Chain, Polygon (Matic) gibi blockchain ağlarınıda aynı mantıkla kullanabilirsiniz)

36550d24038e21180ee2e6410ddeeb7b2c26777d8d373c01c80232a2c8182eca.png

Metmask cüzdanınızı Avalanche ağına bağlamak için ''Özel RPC'' bölümüne tıklayıp aşağıdaki bilgileri doldurmanız gerekiyor.

Ağ Adı: Avalanche Mainnet
Yeni RPC URL’si: https://api.avax.network/ext/bc/C/rpc
ChainID: 0xa86a
Sembol: AVAX
Explorer: https://cchain.explorer.avax.network/

Artık metamask cüzdanımızı Avalanche için kullanabiliriz. İşlem yapabilmek ve işlem ücretlerini ödeyebilmek için cüzdanımızda AVAX bulunması gerekiyor. Cüzdanımıza AVAX yükledikten sonra, bu cüzdan ile artık merkezi olmayan uygulamaları kullanmaya hazırız demektir. 

Hadi keşfe çıkalım! 

Pangolin. 

Pangolin Avalanche blokzinciri üzerinde çalışan merkezi olmayan bir kripto para borsasıdır. Kısaca Ethereum'da Uniswap neyse Avalanche üzerindede Pangolin odur diyebiliriz. İkisi de aynı işlevi görüyor ve benzer mantıkla çalışıyor. 

https://app.pangolin.exchange/#/swap adresine giderek, avalanche ağına bağladığımız metamask cüzdanımızla artık tek tıklama ile oturum açabiliriz. Giriş yaptıktan sonra toke- alıp satabiliriz yada havuzlara likidite ekleyerek pasif gelir elde edebiliriz. 

db2152c77397e3e7b20c52be055c1c3ca131da2c6390063b633ea720e8f256b8.gif

Pangolin borsasının kendisine ait PNG adında ayrıca bir kripto para birimi bulunuyor. PNG tokenlerinin yanlış hatırlamıyorsam %5'i uniswap kullanıcılara airdrop olarak dağıtılmıştı. (Marketing amaçlı) Geri kalan token arzının yüzde 95i ise platform kullanıcılara ödül olarak zaman içerisinde dağıtılıyor. Havuzlara likidite eklediğiniz zaman ödül olarak ayrıca PNG kazanabiliyorsunuz. 

SushiSwap

Avlanache ağını destekleyen bir diğer popüler defi uygulaması ise sushiswap, bir uniswap forku olan suhiswap'a yine aynı şekilde metasask cüzdanınızla tek tıklama ile oturum açabilir ve trade yapabilir yada likidite sağlayıcı olarak pasif gelir elde edebilirsiniz. 

https://app.sushi.com/swap

cd1008ad73fa79532da9237f43d1f5577dc93e8847c694e4ddc25df1c57d31e9.png

Frax Finance, Beefy Finance ve Anyswap 

Alternatif defi uygulamları olan Frax Finance, Beefy Finance ve Anyswap gibi diğer uygulamalarda Avalanche ağını desteklemektedir. Benzer şekilde oturum açarak avalanche ağı üzerinden bu platformlarıda kullanabilirsiniz. 

Cardstack

Yakından takip ettiğim bir SaaS platformu olan (Dünyanın ilk merkezi olmayan SaaS platformu) Cardstack, şimdilik sadece Ethereum ve Xdaichain zincirinde çalışıyor olmasına rağmen  önümüzdeki aylarda Matic ve Avalanche desteği sunmayı planlıyor. İlk test eden kişilerden biri olmak için sabırsızlanıyorum. 

Daha fazlasını keşfedin! 

https://www.avax-projects.com/ web sayfasına giderek Avalanche ağını destekleyen tüm projeleri görebilirsiniz. Ayrıca coinmarketcap üzerinden Avalanche Ekosistemi etiketini de kullanabilirsiniz. 

https://coinmarketcap.com/tr/view/avalanche-ecosystem/

Ülkemizde kripto paralara büyük ilgi olmasına rağmen, web3 cüzdan kullanımı ve dapp kullanımı o kadar popüler değil. Deneyerek öğrenme en kalıcı ve en güçlü öğrenme şeklidir. Ayrıca pek çok platform ilk kullanıcılara yönetişim tokeni dağıtmaktarak kullanıcılarını ödüllendirmektedir. Şuan kripto dünyasında adı konmamış farklı bir reklamcılık türü de bulunuyor. Buna harcama madenciliği (spend mining) diyen bir kaç kişi gördüm. Örnek vermek gerekirse Uniswap'ta işlem yapan kişiler, hem uni token kazandılar hemde rakip projelerden (pangolin gibi) pek çok airdrop daha aldılar. Yani kripto paralara hiç yatırım yapmadan sadece uygulama kullanarak ciddi ödüller kazanmak mümkün olabiliyor. Bu yüzden herkese bol bol dapp keşfine çıkmayı tavsiye ederim. Hem kalıcı öğrenme sağlıyor, hemde çeşitli ödüller kazanmak mümkün oluyor. 

 

İlgili Bağlantılar;

Medium: https://medium.com/avalancheavax

Avalanche üzerinde geliştirilen projeler: https://www.avax-projects.com/

Resmi web sayfaları:

https://info.avax.network/#about

https://www.avalabs.org/

Twitter: https://twitter.com/avalanche_tr

Avalanche Topluluk Bağlantıları (Forum, Discord, Github...)

https://docs.avax.network/learn/community

---

Yazar: blockchain2040  (Avalanche Topluluk Üyesi)

Bitcointalk Username: İlletyus

 

 

How do you rate this article?

0illetyus
illetyus

Kişisel Türkçe Blog.

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.