Elrond projesini daha iyi anlamaya çalışalım.

By freimiller | freimiller | 5 Oct 2019


Merhabalar bugünkü makalemin konusu, yatırımcıların veya traderların yıllardır yaşamış olduğu sorunları ortadan kaldıracak bir proje olan Elrond projesidir. Elrond platformu, blockchain teknolojisini kullanarak yatırımcıların daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde işlemlerini yapabilmesine imkân sağlamayı amaçlamaktadır. Giriş bölümünde kısa bir açıklama ile Elrond hakkında bilgi verdikten sonra isterseniz, gelişme bölümünde projenin hangi somut problemlere çözüm sunduğundan ve ortaya çıkma sebeplerinden bahsederek Elrond projesini daha iyi anlamaya çalışalım.

 

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte Dünya'da da değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler ise insanların alışkanlıklarında farklılıklar oluşturmaktadır. İnsanların geçmişteki teknolojiyi kullanırken kazandıkları tecrübeler zamanla kaybolmakta, hemen her alanda insanların kendilerini teknolojiye göre yenilemesi gerekmektedir. Bir nevi gelişen teknolojiye ayak uydurmak zorunluluğu oluşmaktadır. İnsanlar buna ayak uydururken teknolojide özellikle internet teknolojisi de hemen hemen her alanda ihtiyaçları karşılamak için sürekli başka yenilikler arayışına girmektedir. Nitekim bu arayışlar zamanı yakalayabilme, insanların zamanla oluşacak isteklerine ilk cevap verebilenlerden olmayı başarabilmeyi hedeflemektedir.

Geçmişten günümüze bir çok buluş ortaya çıkmıştır. Bu buluşlardan bir kısmına şahit olmuşuz bir kısmını da tarihten geçmişe yönelik bilgileri edinerek öğrenmişizdir. Bu buluşların hepsi birer birer elbette çok değerlidir. Konumuza uygun olması ve çağın yepyeni bir buluşu olarak ortaya çıkan, bu çok değerli buluşlardan birisi de şüphesiz Blockchain’dir. Blockchain bizler için yeni çözümler bulan merkezi olmayan üstün güvenlikli ve şeffaf bir platforma sahip olan bir ekosistemdir. 

Elrond projesinin takım ve yol haritası bilgilerine baktığımda ise şunları söyleyebilirim. Öncelikle bir projenin takımının iyi olması o proje için her şey demektir. Takımın çalışması kendini iyi ifade edebilmesi ve tanıtımını iyi yapabilmesi projenin geleceğini etkilemektedir. Bu ekipteki bireyler kendi alan uzmanlıklarının yanı sıra teknik bilgi yönünden tam dolu bireylerdir. Bu dikkat çekicidir. Dolayısıyla Elrond takımı son derece kaliteli ve işinin ehlidir. Elrond projenin yol haritası incelemesi yapıldığında ise buna tamamen bağlı kalınarak ilerlediklerini görmemiz mümkündür. Yol haritasında dikkat ettiğim husus da tam olarak budur. Geçmişte projenin neler yaptığını bize gelecek hakkında neler yapabileceği noktasında bilgi verecektir.

Elrond Sanal Makine uygulaması, akıllı sözleşme geliştiricilerini sistem içlerinden izole eden temel mimariyi uygun bir soyutlama katmanı sağlayacak şekilde gizleyecektir. Elrond'da, Sanal Makine seviyesinde bir adaptör mekanizması kullanılarak çapraz zincir birlikte çalışabilirliği uygulanabilir. Bu yaklaşım, EVM uyumlu olmayan ve Elrond ile çalışmak isteyen her zincir için özel adaptörler gerektirir.

Elrond, yoğun PoW konsensüs algoritmalarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve yeni ve daha sağlam bir Güvenli Stake Kanıtları konsensüsü önermekte, shard içi iletişimi geliştirmekte ve blok zinciri durumunu en gerekli hale getirmektedir.

Mimarimiz, teknolojinin ötesine geçiyor ve mevcut modellerin arttırılması olarak görülebilir, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve ademi merkeziyetçilik arasında daha iyi bir nash denge durumu elde etmeye odaklanırken performansı iyileştirir.

Elrond, güvenlikteki ve gecikmeyi azaltan bir gelişme getirerek, her bir düğümün bir raundun başında konsensüs grubunun üyelerini (blok önerici ve onaylayıcılar) belirleyebilmesine izin verdi. Bu mümkündür, çünkü son bloğun toplu imzası randomizasyon faktörü olarak kullanılır.

Yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için şuanda ico satışları hala devam ettiğini bir kez daha hatırlatmak isterim. Barındırdığı özellikleri sayesinde insan hayatını kolaylaştıracak bu projenin ilginizi çekeceğini düşüyorum. Sizlerde resmi web sitesini ve sosyal medya araçlarını inceleyebilirsiniz. Bunun için gerekli linkleri makalemin sonunda bulabilirsiniz. Projeyi daha yakından takip etmek için sosyal medya araçlarını yakından takip etmenizi, ayrıca sade ve karışık olmayan bir şekilde hazırlanmış whitepaper okumanızı tavsiye ederim.

Website : https://elrond.com/

Whitepaper : https://elrond.com/files/Elrond_Whitepaper_EN.pdf

Telegram : https://t.me/ElrondNetwork

Twitter : https://twitter.com/elrondnetwork

Medium : https://medium.com/elrondnetwork

 

Elrond username : orangecat

How do you rate this article?


0

0

freimiller
freimiller

bounty hunter


freimiller
freimiller

I want to help people learn something new. this is actually a very important job. in doing so I'm constantly renewing myself. I'm constantly learning. I'm teaching.

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.