GELECEĞİN KAPILARI BLUZELLE İLE AÇILIYOR

By shadowbishopTR | Shadow Bishop | 4 Aug 2019


Bluzelle, blockchain ekosistemi için etkili bir veri depolama çözümü sağlamayı amaçlayan merkeziyetsiz ve ölçeklenebilir bir veritabanı hizmetidir.

Bluzelle, onu gelişmiş bir ağ haline getiren merkezi olmayan bir depolama teknolojisi geliştirdi. Bu, verilerin müşteriye mümkün olduğunca yakın olmasını ve hızlı performansa yol açmasını sağlar. Mevcut veri depolama sistemleri merkezidir. Bu, onları saldırılara, sistem arızalarına ve performans sorunlarına açık hale getirir. Bluzelle’nin sunucuları tüm dünyaya yayılmıştır. Bu sunucular birbirine bağlanır ve her biri aynı verileri kopyalar. Müşteriler tarafından veri talep edebilir ve talep en hızlı şekilde cevap verebilen sunucu tarafından yerine getirilir.

Merkezileştirilmiş uygulamaların (dApps) geliştiricilerinin merkezi altyapı ve geleneksel bulut tabanlı veritabanlarını kullanırken karşılaştığı ölçekleme sorunlarına bir çözüm sunar. Biraz daha spesifik olarak anlatmak gerekirse gerçek hayattan bir örnek verelim. Çevrimiçi bir oyununuz var ve veritabanınız Portland’da. Fakat oyununuz aniden Hindistan’da başladı. Performansı korumak için başka bir sunucu kurmanız ve her şeyi çoğaltmanız gerekir. Sonra oyun İngiltere’de başlar ve bunu tekrar tekrar yapmak zorundasınız. Her zaman gerçekleşecek bu problem zaman ve paraya mal olur. Sıradaki müşterilerinizin nereden geldiğini bilmiyor olmanız bu bağlamda büyük bir sorundur. Bluzelle bu sorununuzu çözecektir.

Bluzelle’in yaygın olarak kullanım alanları içinde sunucusuz uygulamalar, blockchainler, oyunlar ve medyalar bulunmaktadır. Sunucusuz uygulamalar anında ölçeklendirme, daha hızlı programlama ve basit dağıtımdan yararlanır. Mevcut veritabanları bunun için inşa edilmemiştir. Bluzelle, sunucusuz uygulamalar için sunucusuz bir veritabanıdır. Blokchainler büyük miktarda veri depolamak için kötü bir yerdir. Blokchain uygulamaları için zincir dışı veriler en iyi merkeziyetsiz bir veritabanında yönetilir. Oyunların ve medyaların (video gibi) kullanıcıları artık küreseldir ve yüklemeye bağlı olarak gecikme ya da yavaşlama sorunları ilgiyi azaltacaktır. Bluzelle, çoklu bölge desteği ile yüksek performans sağlar.

Bluzelle’in bel kemiğini oluşturan swarm teknolojisi nedir?

Bulut ya da genel olarak bilinen ismiyle yani ingilizcesiyle cloud. Teknoloji endüstrisinde bir terim haline gelmeden önce yoğunlaşmış bir su kütlesiydi. Şimdi, milyarlarca insan dijital yaşamları için “buluta” güveniyor. Ancak, “bulut” ile ilgili sorun, verilerin bir yerde, genellikle bir bilgisayarda depolanması veya birkaç bilgisayarda çoğaltılması gerektiğidir. Kelimenin tam anlamıyla “merkezi” bir sistem.

Yeni bir yarışmacının yerini aldığı yer burası ve blockchain teknolojisi biçiminde. Blockchain’in başka bir sözcük kelimesi olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ama sonra yine, hayatımızın büyük bir parçası olmadan önce “bulut” idi.

Şimdi, veritabanının bir bilgisayarda oturmadığını, bunun yerine verilerin tamamen parçalandığını ve birden fazla bilgisayara bölündüğünü hayal edin. Bu bilgisayar grubunun hepsinde aynı veri birikimi var, eğer biri düşerse; diğerleri hala oradalar — tamamen farklı yerlerde olsalar bile. Bunlardan birine girmeniz, bağlamsız bir veri parçasını (sadece bir parçasını) ortaya çıkarır ve her bilgisayar farklı şekilde şifrelenir. Sonunda gerçek veri tabanını oluşturmak için bir araya gelen veri parçalarını tutan birçok bilgisayar grubu vardır — ancak hiçbir grup gerçek verinin yarısından daha fazlasına sahip değildir, bu nedenle veri girişi anahtarlığı olmadan bir araya getirilemez. Bu özel gruplara Swarm denir ve veritabanları için bir sonraki bulut olacaktır.

Bluzelle’in başlıca ana özelliklerini ise aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

Uygulaması Basit

Geleneksel veritabanları birçok soru sormaktadır ve ayrıca karmaşık bir yapıya da sahiptirler. Bu, sadece yazılımlarını programlamaya devam etmek isteyen geliştiricileri sinirlendirir. Veri tabanı mimarları (DBA) için Bluzelle’in çalışması ise oldukça kolaydır. DBA’nın sadece ne kadarlık bir depolama alanına ihtiyaç duyduklarını bilmesi gerekiyor. Sunucu boyutlarını, hafızayı, hızlarını, girişleri / çıkışları ve diğer bilgileri belirtmeleri gerekmez. Bluzelle, blokchainler gibi otomatik olarak yönetilen bir ağ olduğundan bahsi geçen girdileri kendisi ayarlıyor.

Güvenlik

Bluzelle en modern şifreleme standartları kullanılarak inşa edildi. Hem simetrik hem de asimetrik anahtar şifrelemesi kullanan Bluzelle, verilerin yalnızca hak sahipleri veya verilerin yetkili yazarları tarafından değiştirilebilmesini sağlar. Bluzelle dahil hiçbir kuruluş, Bluzelle’de depolanan verileri kaldırmak veya değiştirmek için herhangi bir mekanizmaya sahip değildir. Bu, bulut da dahil olmak üzere merkezi bir platformda bulunamayan bir güvenlik seviyesidir. Yani, Bluzelle’de depolanan verilerin, yalnızca bu verilerin sahibi tarafından değiştirilebileceği ya da kaldırılabileceği anlamına gelir. Ayrıca, Bluzelle yalnızca yetkili kişilerin verileri okuyabilmesini sağlamak adına aktarım ve dinlenme halindeki veriler için isteğe bağlı simetrik anahtar şifrelemesi de sunmaktadır.

Otomatik Ölçeklendirme

Bluzelle ile, IT ekiplerinin operasyonlarını yönetirlerken ölçeklendirme yapma konusunda endişelenmelerine gerek yoktur. Geleneksel veritabanları, şirketin farklı bölgelerdeki, ülkelerdeki müşterilere ulaşabilmesi adına yeni sunucular açmasını gerektirir. Geliştiriciler, Bluzelle ile sadece hangi bölgelerde kapsama istediklerini belirtir ve talep arttıkça, Bluzelle, gereken ölçeği desteklemek için verilerin orada otomatik olarak çoğaltılmasını sağlar.

Çok Bulutlu ve Hibrit Model

Bluzelle birçok bulut üzerinde çalışır ve müşterilerini belirli bir bulut altyapısına kilitlemez. Geliştiriciler esnek olmak ister ve işletmeler bulut veya şirket içi seçim yapmak ister. Bu yüzden Bluzelle, Hibrit Bulut seçeneği de sunar. Hibrit ile, işletmeler kendi verilerine erişimlerini daha da hızlandıran kendi şirket içi nodelarına sahip olabilirler.

Önbellek

Birçok kullanım durumu, verilere çok hızlı bir şekilde erişilmesini gerektirir. Bluzelle, tüm dünyada verileri bir uygulamanın kullanıcısına çok yakın tutan alternatif sunuculara sahiptir. Bir veritabanı olmasının yanı sıra Bluzelle, diğer veritabanlarına kıyasla süper hızlı bir önbellek olarak da kullanılabilir. Mevcut teknoloji bu kullanım durumları için, önbelleğin veritabanıyla aynı veri merkezinde olmasını gerekir. Merkezi olmayan bir ağ olarak, Bluzelle’in önbellek çözümü ana veritabanından uzağa taşınabilir ve gerçek müşteriye yakın olabilir.

Tahmin Edilebilir ve Düşük Maliyetli

Geleneksel bulut veritabanlarını kullanırken, müşteri her zaman faturalarının ne olacağını bilemez. Maliyetlerinin ne olacağınının tahmin edilebilmesi adına ise duruma bağlı olarak 5–10 ila parametrenin bilmesini gerekir. Her parametrenin ölçülmesi zor olabilir. Müşterinin tahmin etmesi imkansız olan ve yalnızca faturalarını aldıktan sonra öğrendiği birçok bilinmeyenleri (gerçek trafik ücretleri gibi) vardır. Bluzelle ile her şey gayet şeffaftır ve ne kadar depolama alanı talep edilmesine dayanır (Çoğaltma, gecikme ve trafik maliyetlerinin hepsi buna dahildir.). Müşteri, en başından itibaren tam olarak ne ödeyeceği konusunda net bir anlayışa sahiptir.

How do you rate this article?


0

0


Shadow Bishop
Shadow Bishop

Türkiye pazarlama sorumlusu olduğum projeler konusunda bilgilendirme yapmak amacıyla buradayım

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.