Kripto ile alışveriş: Ether ve Doge gibi altcoinler neden Bitcoin'e tercih ediliyor?

By PONELLA | ponellaa | 4 Mar 2022


  • telegram

 

Bitcoin kripto para dünyasındaki en değerli para birimi, ancak dünyanın en büyük kripto ödeme işlemci firması BitPay'e göre tüketiciler ve iş yerleri alışverişlerde giderek daha fazla diğer dijital para birimlerini tercih ediyor.

BitPay, Bloomberg'e yaptığı açıklamada 2021'de Bitcoin'in ödeme şekli olarak kullanımının yüzde 65'e düştüğünü belirtti. Bu oran 2020'de yüzde 92 olarak gerçekleşmişti.

Öte yandan altcoin olarak adlandırılan Ethereum (ya da Ether), Stablecoin, Memecoin de dahil Bitcoin dışındaki diğer kripto para birimleriyle yapılan alışveriş artışa geçti. Bu satışlarda Ether toplamın yüzde 15'ini, dolar gibi bir para birimine sabitlenen stablecoinler yüzde 13'ünü, Dogecoin, Shiba Inu ve Litecoin ise yüzde 3'ünü oluşturdu.

   

Altcoinler neden yükselişte?

Bitcoin'e alternatif altcoinlerin ödemelerde daha fazla kullanılır hale gelmesinin birkaç sebebi bulunuyor.

Öncelikli sebep kripto piyasasının kasım ayı başından bu yana aşırı dalgalanması. Bitcoin'in fiyatı geçen yıl yüzde 60 yükseldi ancak belirsizlik sebebiyle birçok yatırımcı Bitcoin'i ticaret ve harcama yönteminden çok, uzun vadeli bir yatırım aracı olarak gördü.

İnsanlar kripto paraları nereye harcıyor?

BitPay'e göre kripto yatırımcıları altcoinleri saat, otomobil, tekne, mücevher ve hatta altın gibi lüks ürünler satın almak için kullanıyor. Bu durum şaşırtıcı çünkü Bitcoin potansiyel olarak 21. yüzyılın altını olarak değerlendirilmişti.

2011 yılından bu yana kripto para ödemelerini kabul eden şirketlere yardımcı olan BitPay ilk zamanlarda yalnızca birkaç şirket dijital para kabul ederken şimdi ayda yaklaşık 66 bin kripto transfer işlemi yaptıklarını belirtiyor. PayPal, fintech ve wallet gibi diğer bazı şirketler de kripto ödemeler dünyasına adım atıyor.

BitPay yönetim kurulu başkanı Stephen Pair Bloomberg'e yaptığı açıklamada bu alanın henüz çok yeni olduğuna dikkat çekerek her şeyin zamanlama ile ilgili olduğunu, önümüzdeki birkaç yıl içinde bu alanda çok ciddi bir büyüme görülebileceğini ifade ediyor.

 

 

Kaynak : https://tr.euronews.com/2022/01/18/kripto-ile-al-sveris-ether-ve-doge-gibi-altcoinler-neden-bitcoin-e-tercih-ediliyor

How do you rate this article?

0

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.