Neosify - Buy, Stake & Earn Crypto
Neosify - Buy, Stake & Earn Crypto
Neosify - Buy, Stake & Earn Crypto

Nisan Ayı Bitcoin’e Hep Yarıyor


Nisan ayı Bitcoin’e hep yarıyor. Geçtiğimiz 5 yılı göz önüne aldığmızda Bitcoin (BTC), Nisan ayını hiç boş geçmemiş gözüküyor.

 

Bildiğiniz üzere Bitcoin, Mart ayında yaşadığı tarihi düşüşün ardından bir toparlanma evresine girmişti. Son birkaç gündür yaşadığı yükselişler ile de neredeyse yaşadığı düşüşü tamamen unutturmuş durumda. Bitcoin, Mart ayında yaşadığı düşüş ile birlikte 3,000 $ seviyelerine kadar bir düşüş yaşamış, ve eleştirilerin odağı haline gelmişti.

Bir günde yüzde 50’ye yakın düşen bir ürün nasıl “değer saklama aracı” olabilir?

Eleştiriler ise yeniden rafa kalmış görünüyor. 3,000 $ seviyelerini baz aldığımızda dün 9,000 $ seviyelerini geçen Bitcoin, 1 buçuk ay içerisinde dip seviyesinden yaklaşık yüzde 300 artmış durumda.

Geçmiş yıllardaki performansını incelediğimizde de Bitcoin, Nisan ayını hiç boş geçmemiş.

İşte Nisan Performansları

ICO Analytics’ten aldığımız verilere göre Bitcoin, son “halving”in yaşandığı 2016 yılından beri hiçbir yıl Nisan ayını boş geçmemiş. 2016 yılında diğer yıllara göre daha az olmak üzere yüzde 8.1’lik bir artış görülmüş.

Birçok kişinin Bitcoin’i yeni tanıdığı efsanevi yükselişlerin gerçekleştiği ve 20,000 $ sınırına dayandığı 2017’de ise yüzde 26’lık bir yükseliş yaşanmış.

Düşüş yılı olarak bildiğimiz 2018 yılında bile Bitcoin Nisan ayında yüzde 33’lük bir artış yaşamayı başarmış görünüyor.

2019 yılında da Nisan ayı yatırımcılar için oldukça keyifli geçerken, yaklaşık yüzde 28’lik bir yükseliş yaşanmış.

Kötü şansın peşimizi bırakmadığı 2020 yılının Nisan ayı performansına geldiğimizde ise, son 5 yılın rekorunu görüyoruz. Yüzde 36’lık bir yükseliş göseren Bitcoin, 2020 yılında son 5 yılın en iyi Nisan ayı performansını göstermiş.

Net bir sebebe bağlayamamakla beraber, Bitcoin’in bu yükselişinin ardında birçok sebep olabilir. “Halving”e az bir süre kalmış olması ile birlikte, piyasalara yeni yatırımcıların geldiği bir dönem de geçiriyoruz. Yükseliş beklentisinde olan yeni yatırımcı bu yükselişi tektiklemiş olabilir. Halving başlı başına bu yükselişe sebep olmuş olabilir.

Bir diğer yandan ise ülkeler tarafından coronavirus ile mücadele kapsamında basılan paralar da yaşadığımız yükselişin tetikleyicileri arasında olabilir. Yükseliş sırasında Coinbase’in yaşadığı yoğunluk sırasındaki erişim sorununu düşününce Trump Hükümeti’nin dağıttığı yardımların kripto paralara gelip gelmediği akılları karıştırmıyor değil.

Siz Bitcoin’in yaşadığı yükseliş hakkında ne düşünüyorsunuz?

How do you rate this article?

0


Alattin47
Alattin47

Kendine guvenen iyi yönetme düşünen biri


Petrol Fiyatı Bitcoin’in Yükselmesini Etkileyecek
Petrol Fiyatı Bitcoin’in Yükselmesini Etkileyecek

Corona virüs sebebiyle petrol fiyatlarında belirsizlik hâkim. Küresel bazda kriz yaşanırken, virüs bu krize bir yenisini daha ekledi. Dünyayı etkisi altına alan corona salgını, ülkeleri ekonomik sıkıntıların eşiğine sürükledi. Bu durumu fırsat bilen IMF, yeterli parası olmayan ülkelere kredi açtı. Kendilerine kaynak bulamayan ülkeler IMF’ye başvuru yaptı. Diğer yandan petrolün varil fiyatında müthiş derecede aşağı yönlü ivmelenmeler yaşandı. Petrolün varil fiyatı; 65, 50 ve 40 dolar seviyelerine düştükten

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.