Done with Canva

The Deepling of the thought

By ArthurZak | ModZak | 18 Apr 2021


 I wonder did you watch The Deep movie which released in 1977.. Films story is classic in a way; A young couple discover a shipwreck in Bermuda and right after that, they are attacked by treasure hunters.

 I think that happened to us -cryptothropists- earlier in today. We are attacked by treasure hunters as usual. That happened before, and probably going to happen in future.

 I am not a conspiracy theorist but I love thinking outside of the box. And I love some gibberish. What I am trying to say is, I am happy in a way. I am happy to see that cryptocoins are easily manipulated BUT their recover rate is getting better day by day. This is good for me.

I am not an expert about cryptocoins. I mined some in 2010, earned, bought.. But never tried exchange before until last month. I felt that I might be a little late but that's no a problem for me.

Thank you for listening me and thank you for your time!

Please share your comments!

ModZak

~

 1977 yapımı The Deep diye bir film vardı bilmiyorum izlediniz mi. Filmin konusu şu; Genç bir çift, Bermuda'da gemi enkazı buluyorlar ve bu keşfin hemen ardından  hazine avcılarının saldırısına uğruyorlar.

 Bence, bugün sabah saatlerinde biz kriptotropistlere olan şey buydu. Her zamanki gibi hazine avcılarının saldırısına uğradık. Bu önceden de olmuştu, muhtemelen ileride de olacak.

 Komplo teorisyeni değilim ama çerçeve dışında düşünmeyi seviyorum. Hatta biraz saçmalamayı da seviyorum. Aslında demek istediğim şu, bir noktada sabahki olaya çok memnunum. Kriptokoinlerin bu kadar kolay manipule edilebilmesine memnunum ama manipulasyona uğrasalar da, toparlanma zamanlarının her geçen gün daha da kısaldığını gördüğüm için mutluyum. Bu benim için iyi bir şey.

 Kriptoparalar konusunda bir uzman değilim. 2010'da biraz mining yaptım, biraz satınaldım, biraz da kazandım. Yalnız geçtiğimiz aya kadar hiç borsaya girmemiştim. Geç kalmış gibi hissettim ama bu benim için bir problem değil.

Dinlediğiniz ve zaman ayırdığınız için teşekkürler!

Düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin!

ModZak

How do you rate this article?


2

0


ModZak
ModZak

A dash of my own experience with digital era of my life as a commoner :)

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.