Filmler Nereden Para Kazanır?

By Sonerji | Merak Edilen Konular | 12 Aug 2020


Hepimiz günlük yaşantımızda bir sinemaya gidip ya da evde film izleriz. Bazı filmler çok güzel olur bazı filmler ise güzel olmaz. Bazı filmlere çok fazla yatırım yapılmıştır, bazı filmler ise düşük bütçe ile çekilmiştir. Peki bu filmlere harcanan paranın geri dönüş olayı nasıl oluyor?

Birçok insanın aklına “sinemadan kazanılıyor” diye gelmiştir. Evet, filmler belli bir kârı sinemalardan yaparama filmlerin tek gelir kaynağı sinemalardan gelen para değildir.

Dağıtımcı Tarafından Sinemaya Satılan Film

Filmin yapımcısı kurgusu yapılmış ve izlenmeye hazır olan filmi dağıtımcıya yollar. Dağıtımcı aldığı filmi isteyen sinema şirketlerine satarak para alır. Önemli olan filmin sinema gösterimi değil filmin satışıdır. Film sinemada hiç izlenmese bile yapımcı şirket değil sinema şirketi zarar görür.

Sinemada Gösterilen Film

Her film sinemalarda 2 hafta gösterilmek zorundadır. Bunu dışında sinema şirketi isterse daha fazla gösterimde tutabilir. Sinemada verdiğimiz her para direk olarak yapımcı firmaya gitmez. Belli bir kısmını sinema şirketi alır, belli bir kısmı vergiye gider, diğer kısmı yapımcı şirket alır. Bu alınan paralar yapılan anlaşmalara göre değişiklik gösterir.

Film İçinde Reklam ve Sponsor

Çoğu film, film içi reklam yaparak ve filmlerine sponsor bularak gelir elde ederler. Bu gelir filmin bütçesine göre filme harcanan paranın belli bir kısmını ya da harcanan paranın tamamından fazlasını bile karşılayabilir. Burada önemli olan filmde reklam yapmak ya da filme çok iyi bir sponsor bulmaktır. Tabi bunun için filmin sponsoru ikna etmesi gerekmektedir. Bu durum ülkemizde filmden ziyade oyuncular sayesinde olmaktadır. Niye her filmde bu adam oynuyor diye düşünüyor olabilirsiniz. Filme sponsor bulmak için o oyuncu üzerinden anlaşmalar yapılmaktadır.

TV ya da DVD

Televizyonda yer alan kanallar istediği her filmi gelişigüzel yayınlayamaz. Filmi yayınlamak için öncelikle yayın haklarını satın alması gerekmektedir. Bir başka gelir kaynağı DVD satışından gelen kazançlar. Hepimiz bir DVD satan yere gidip film almışızdır. Eğer başka bir anlaşma yapılmamışsa buralardan gelen gelirler yapımcı firmaya aittir.

Oyuncular ve Yönetmenler

Oyuncuların ve yönetmenlerin genelde belli bir ücretleri vardır. Hasılattan etkilenmezler. Ama anlaşmaya göre başrol oyuncularına, senariste ve yönetmene yapımcı şirket kârından belli bir pay (%) düşebilir.

Bu durumda filmlere harcanan paranın dönüşü birçok yoldan yapılmaktadır.

How do you rate this article?


1

0


Merak Edilen Konular
Merak Edilen Konular

Bilmediğiniz şeylerin nasıl yapılacağını kendi bildiğimce anlattığım bloğumdur.

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.