Binance Smart Chain — xDai Chain Köprüsü ile Binance’den xDai’ye Geçiş


1*UaFCg6riCbTSZA0imm5tRA.png

Yakın zamanda, Binance Smart Chain (BSC) xDai Chain arasında beta sürüm düzeyinde bir köprü açıldı. Bsc-xdai köprüsünün tanıtılmasıyla Binance’i kısa yol olarak kullanmak ve paranızı neredeyse ücretsiz bir alım satım deneyiminin keyfini çıkarabileceğiniz xDai ile birleştirmek artık mümkün. Aşağıda okuyacağınız adım adım oluşturuduğumuz rehberi birçok insanın bu olanaktan haberi olmadığını gözlemlediğim için yazmaya karar verdik. Ethereum mainnet üzerindeki yüksek gas ücretlerini de göz önüne alınca, bunun mükemmel bir alternatif olduğunu düşünüyoruz.

Hepsinden önce, BSC tokenleriyle ilgili spesifik bir durum olduğundan söz etmek gerek. BSC üzerindeki tokenler asli Ethereum tokenleri olmadığından ve bu tokenlerin Binance-Peg eşdeğerleri oluşmadığından BSC’den xDai’ye köprü kurulduğunda yaratılan token xDai üzerinde asli eşdeğer olmamaktadır.

Not: Bsc-xDai köprüsünü kullanırken Dai ve USDC haricinde herhangi bir tokeni köprü yoluyla aktarmamanızı tavsiye ediyoruz. Bunun sebebi xDai tarafında Binance-Peg tokenleri için alım satım yapabilecek likidite bulamayacak olmanız.

1. Adım — BEP20 adresini kullanarak Binance’den DAI’nın cüzdana çekilmesi.

Metamask cüzdan adresini aşağıdaki resimde gösterilen Recipient’s DAI Address (Alıcı’nın DAI Adresi) kısmına girin. Tokenlerinizi çekmek için BEP20’yi seçmeyi unutmayın.

1*121b_Qo-Dm2HB65fSfTgkQ.png

2. Adım — Binance Smart Chain’i Metamask’inize Custom RPC olarak ekleme

BSC cüzdanınıza DAI’nizi çektiğinize göre artık köprüyü kullanmak üzere BSC networküne bağlanabilmek için BSC’yi Custom RPC olarak Metamask’ınıza eklemelisiniz. Bunun için Metamask’daki RPC parametrelerini ayarlamalısınız. Bu parametreler aşağıdaki gibi görünmelidir.

1*JUdTOITWZocEKZhAHDh6Rw.png

Alternatif RPC URL’lerine bu link üzerinden ulaşabilirsiniz: https://docs.binance.org/smart-chain/developer/rpc.html

3. Adım — BSC-xDai Köprüsünün Kullanımı

DAI’nizi BSC networkünden xDai networküne köprü oluşturmak için şu linke gitmeniz gerekmektedir:

https://omni.xdaichain.com/

[xDai ve Binance Smart Chain arasındaki Karşılıksız Mesaj Köprüsü için Omnibridge çoklu token uzantısı herhangi bir ERC20/ERC677/ERC827 tokenini Binance Smart Chain’e transfer etmek için izlenecek en kolay yoldur.]

Köprüyü kullanırken, köprüdeki paranızı görebilmeniz için Metamask üzerinden BSC’yi seçmeniz gerekmektedir. Köprüye BSC networkü üzerinde bağlandığınızda DAI’niz solda görünecektir. Bunun karşılığında harcama limitinizi onayladıktan ve paranızı transfer ettikten sonra tarafınıza Dai StableCoin on xDai verilecektir.

1*c_aa4kdPRBf59MkCzmPhYw.png

Not: Köprüyü kullanmak için BSC tarafındaki işlem ücretlerini karşılamak adına cüzdanınızda bir miktar BNB olması gerekmektedir.

4. Adım — Dai Stablecoin on xDai’nin wxDai’ye çevrilmesi

Bu aşamada BSC networkünden DAI’nizi köprüden geçirdiğinize göre birimlerinizi Honeyswap’ta alım satım yapabilme adına Dai’nizi wxDai’ye çevirmeniz gerekecektir. Bunun için Component Finance’i kullanacaksınız.

https://xdai.component.finance/ adresine gidin. xDai networkünü seçerek cüzdanınızla web sitesine bağlanın. Metamask’iniz üzerine xDai networkünü Custom RPC olarak eklemek için BSC’yi Custom RPC olarak eklerken yaptığınız işlemin aynısını gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ancak bu sefer ekran aşağıdaki gibi görünmelidir:

1*Z5rGiuhd9Xt-cocy6woyQg.png

Alternatif xDai RPC URL listelerini Wiki sayfamızda bulabilirsiniz: https://wiki.1hive.org/guides/xdai#connecting-via-metamask

Metamask’inizle https://xdai.component.finance/ adresine bağlandıktan sonra Swap (takas) sekmesine tıklamalı ve aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi DAI (BSC) ve WXDAI olarak seçmelisiniz.

1*NzyLF-NlAqETkW_dygIJVA.png

İşlemi ve takası onayladıktan sonra, DAI (BSC) karşılığında Honeyswap üzerinde likiditesi bulunan ve kullanılabilir olan wxDai alacaksınız.

Ayrıca wxDai birimlerinizi https://wrapeth.com/ sitesini kullanarak unwrap edebilirsiniz.

1*7mWCLrbJQYZpsuKg17rT_w.png

Not: Cüzdanınızda xDai bulunmuyorsa, neyse ki DAI (BSC) birimlerinizi wxDai birimleriyle takasın işlem ücretlerini karşılamak için 0.01 xDai edinmek için xDai faucetini kullanabilirsiniz. Bu işlemlerinizin büyük bölümünü karşılamaya yeterli olacaktır.

Aşağıda @D0SH tarafından hazırlanmış, burada anlatılan adımları izleyen bilgilendirici bir video bulunmaktadır. Videoda, bu adımlara ek olarak Pancakeswap bulunmaktadır. Dilerseniz BNB’nizi DAI ile takas edebilirsiniz.

How do you rate this article?


0

0

1hive-international
1hive-international

Terra DAO of 1Hive


Honeyswap Turkce
Honeyswap Turkce

Honeyswap ve 1Hive hakkında Türkçe içerikler.

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.