Gezi #2: Antalya Merkez & Kaleiçi - 2. Bölüm

Gezi #2: Antalya Merkez & Kaleiçi - 2. Bölüm

By damla | Gezi | 8 May 2019


Merhabalar herkese,

Antalya Merkez & Kaleiçi Gezisi yazımın birinci bölümünü geçen hafta yayınlamıştım. Güzel yorumlar ve geri dönüşler almam beni çok mutlu etti ve #gezi serisi yazılarıma devam etmeye karar verdim.

Bugünkü yazımda Antalya'nın merkezinde bulunan Saat Kulesi'ni, Attalos Heykeli'ni, Yat limanına inerken uğradığım Yivli Minare'yi, Yat Limanı'nı ve bir de orada yer alan Oyuncak Müzesi'ni anlatmak ve fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz gibi Şirinler sözüm vardı, sözüm söz, bu yazıda onlara da yer vereceğim :)

Önceki yazıma Atatürk Meydanı'na geldiğimde ara vermiştim. Meydanın çok yakınında Antalya'nın merkezinde Saat kulesi yer alıyor. Yivli minare ile birlikte Antalya'nın adeta simgesi haline gelen bir yer burası. Ben kuleyi çok gösterişli bulmuyorum açıkçası, ama gelmişken fotoğraf çektirmek fena olmaz diye düşünüyorum.

 

0015-saat-kulesi.jpgAntalya Saat Kulesi | Nisan 2019

 

Saat Kulesi'nin yanında Antalya'nın ilk şehiriçi taşıma araçları olan faytonları görebiliriz. Bugünlerde tabii turistik amaçlarla kullanıyorlar. Kuleye doğru yürürken bir de üzerlerinde çam kozalakları olan bu turunç ağaçları dikkatimi çekiyor. Yakındaki çam ağacından düşen kozalaklar turunçlarla bir araya geldiklerinde çok renkli görüntüler ortaya çıkıyor.

0014-saat-kulesi-yani.jpg
Çam Kozalaklı Turunç
0015-saat-kulesi2.jpg
Saat Kulesi Faytonları
0014-saat-kulesi-yani2.jpg
Yivli Minare Manzarası

Buradan aşağıya baktığımızda ise Kaleiçi evlerini görebiliyoruz. Yat limanına Saat Kulesi yanındaki yoldan inilmesini önermek isterim. Tarih kokan sokakları kesinlikle görülmeye değerdir.

0012-ataturk-meydani1.jpg
Kaleiçi Evleri ve Yat Limanı
0012-ataturk-meydani2.jpg
Kaleiçi Sokakları

Saat Kulesi'nin tam karşısında II. Attalos'un heykeli yer alıyor. Üzerinde M.Ö. 159 yılında Antalya'yı kurduğu bilgisi mevcut. Antalya'nın kuruluşu ile ilgili çeşitli efsaneler mevcut. Bir efsaneye göre, o dönemde Bergama kralı olan Attalos askerlerine "Gidin bana yeryüzündeki cenneti bulun" emrini verir. Askerleri her tarafı arayıp taradıktan sonra turkuaz mavisi denizin, Torosların, yemyeşil ormanların büyüsüne kapılırlar ve krallarına müjdeli haberle dönerler. "Cenneti bulduk" derler. Attalos şimdiki Antalya'nın bulunduğu yere geldiğinde tıpkı askerleri gibi büyülenir ve şehri burada kurmalarını emreder. Bu efsanenin çeşitli versiyonları olsa da en çok anlatılan şekli bu bana göre.

 

0016-attalos.jpg

 

II. Attalos'un Heykeli | Nisan 2019

 

0017-attalos.jpg
Attalos Heykeli ve Saat Kulesi
0018-attalos.jpg
Attalos Heykeli ve Turistler

Yolun karşısına geçip Saat Kulesi'nin yanından Kaleiçi sokaklarına ulaşıyorum. Rahat ayakkabınız varsa ve çok yorgun değilseniz bu yoldan inmenizi tavsiye ederim. Aksi halde geçen bölümde anlattığım asansörü tercih edebilirsiniz.

0019-marina-yolu.jpg
Kaleiçi Sokakları
0019-marina-yolu3.jpg
Kaleiçi Sokakları
0019-marina-yolu4.jpg
Kaleiçi Sokakları

Özellikle bu yolu tercih etmemin bir sebebi de yol üstündeki Antalya'nın simgesi haline gelen Yivli Minare ve yanındaki medrese binası. Yivli Minare 13. yüzyılda Selçuklular tarafından yapılmış olup, Antalya'nın bilinen en eski camisidir. Üzerindeki yivlerden dolayı Yivli Minare adını almıştır.

 

0019-yivli.jpg

 

Yivli Minare | Antalya - | Nisan 2019

 

0019-yivli-2.jpg

Yivli Minare Hakkında Bilgi

 

Minarenin hemen yanında ise yine 13. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen İmaret Medresesi yer almaktadır. Burası da restore edildikten sonra günümüzde hediyelik & turistik eşyaların sergilendiği ve satıldığı bir yer olarak kullanılmaktadır.

0019-medrese.jpg
İmaret Medresesi
0019-medrese2.jpg
İmaret Medresesi Bilgi
0019-medrese3.jpg
İmaret Medresesi İçerisi
0019-saat-kulesi-yivli-manzarasi.jpg
Yivli Minare Manzarası
0020-medrese.jpg
İmaret Medresesi İçerisi
0021-medrese.jpg
İmaret Medresesi İçerisi

Yivli minare'nin yanından Kaleiçi'nin küçük sokaklarından geçilip Yat Limanı'na doğru iniliyor. Limanda Barbaros Hayrettin Paşa'nın bir heykeli yer alıyor.

0022-marina-barbarossa.jpg
Yat Limanı Barbarossa Heykeli
0022-marina-barbarossa2.jpg
Barbarossa Heykeli Bilgisi

Yat limanında yapılabilecek çok şey var. Her şeyden önce burada falezlere, sahil şeridine, şelaleye ve yüzme alanlarına tur düzenleyenler yatlar var. Bu yatlarla kısa bir geziye çıkılabilir.

 

0024-marina-oyuncak-muzesi-karsisi.jpg

Antalya Yat Limanı - Nisan 2019

 

Yat Limanında ve Kaleiçi'nde yer alan müzeler ziyaret edilebilir. Bu müzelerden biri de oyuncak müzesidir. Eğer yanınızda çocuk varsa ya da çocuk ruhlu biriylesiniz sevdiğiniz kahramanlarla buluşmak için bu fırsatı kaçırmayın.

Müzenin tam karşısındaki bu büyük gemiyi gördüğümde denize yazdığım mektupları anımsayarak çocukluk yıllarıma gitmiş kadar oluyorum.

 

0023-marina-oyuncak-muzesi-karsisi.jpg

Oyuncak Müzesi Karşısı | Nisan 2019

 

0027-marina-oyuncan-muzesi.jpg
Antalya Oyuncak Müzesi
0026-marina-oyuncan-muzesi.jpg
Antalya Oyuncak Müzesi

Oyuncak müzesinde yerli ve yabancı olmak üzere çeşitli ülkelerden 3 binin üzerinde oyuncak sergileniyor. Küçük sevimli bir müzedir. Ücretleri makul (yetişkin 6, çocuk 3.5 lira). Bahçesinde güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz. Çok büyük bir yer değil. En fazla bir saatte gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Geçen yazımda vadettiğim Şirinler'in fotoğrafını ilk başta paylaşmak istiyorum :)

 

0024-marina-oyuncan-muzesi.jpg

Şirinler - Antalya Oyuncak Müzesi | Nisan 2019

 

Ve devamında Bugs Bunny, Pembe Panter, Mickey Mouse, Tom... kimler yok ki :))

0027-marina-oyuncak-muzesi10.jpg
Bugs Bunny - Oyuncak Müzesi
0027-marina-oyuncak-muzesi9.jpg
Tom
0027-marina-oyuncak-muzesi4.jpg
Pembe Panter 0027-marina-oyuncak-muzesi16.jpg
Mickey Mouse

Yabancı oyuncakların bazıları ise çok değişik. İçlerinde hiç görmediklerim var. Kovboy oyuncaklarını gördüğümde ise tabii ki aklıma hemen @sudefteri geliyor.

0023-marina-oyuncak-muzesi.jpg
ABD Oyuncakları
0027-marina-oyuncak-muzesi2.jpg
Peru Oyuncakları
0027-marina-oyuncak-muzesi3.jpg
Rus Oyuncakları
0027-marina-oyuncak-muzesi5.jpg
Oyuncak Müzesi
0027-marina-oyuncak-muzesi.jpg
Fil Oyuncağı
0025-marina-oyuncan-muzesi.jpg
Oyuncak Müzesi
0027-marina-oyuncak-muzesi8.jpg
Oyuncak Dolu Çamaşır Makinesi
0027-marina-oyuncak-muzesi7.jpg
Ve Bir Fırın

Müzenin arka bahçesi de yine birbirinden sevimli oyuncaklarla dolu.

0027-marina-oyuncak-muzesi11.jpg
Oyuncak Müzesi Bahçesi
0027-marina-oyuncak-muzesi12.jpg
Pamuk Prenses
0027-marina-oyuncak-muzesi13.jpg
Oyuncak Müzesi Bahçesi
0027-marina-oyuncak-muzesi14.jpg
Oyuncak Müzesi Bahçesi

Güzel Kaleiçi manzarasında nostaljiyi yakalayıp çocukluğunuza dönmek isterseniz oyuncak müzesine uğramanızı öneririm. Şirinler'e veda edip yat limanına geri dönüyorum.

 

0027-marina-oyuncak-muzesi15.jpg

Antalya Oyuncak Müzesi | Nisan 2019

 

Buradaki büyük oyuncakların da müzedekilerden aşağı kalır yanı yok :)

 

0027-marina-yatlar.jpg

Antalya Yat Limanı | Nisan 2019

 

Hava kararmak üzere. Karşı tarafta Tophane çay bahçesi'nin ışıkları yanmaya başladı. Çay bahçesini geçen gezi yazımdan belki hatırlarsınız, oturup soluklanacak yer olarak kısaca anlatmıştım.

 

0028-marina-marina-cikis.jpg

Antalya Yat Limanı | Nisan 2019

 

Kaleiçi ve Yat Limanı gezimi burada sonlandırıyorum. Geldiğim yoldan dönmeyeceğim. Yat Limanı'nın diğer çıkışındaki merdivenlerden yukarıya çıkacağım. Burada küçük ve şirin bir plaj da var. Havalar ısınınca bu plajda denize girilebiliyor.

 

0028-marina-cikis-2.jpg

Yat Limanı Plajı | Nisan 2019

 

Aslında Kaleiçi'nde gezilecek daha çok yer var. Müzeleri ve sokakları ziyaret edilebilir, eğlence yerlerinde vakit geçirilebilir.

0051-marina-cikis.jpg
Yat Limanı Çıkışı
0052-marina-cikis.jpg
Kaleiçi Sokakları
0053-marina-cikis.jpg
Yat Limanı Çıkışı
0054-marina-cikis.jpg
Kaleiçi Sokakları
0055-marina-cikis.jpg
Kaleiçi Evleri
0056-marina-cikis.jpg
Kaleiçi Evleri
0057-marina-cikis.jpg
Adı Koyun
0058-marina-cikis.jpg
Karaalioğlu Parkı

Marina çıkışında tarihi Hıdırlık Kulesi görülmeye değer. Kule altı kare üstü silindir şeklinde bir yapıdan oluşuyor. Antalya'nın ve Kaleiçi'nin simgelerinden biridir. Hava karardığında ışıklandırmalarıyla mükemmel bir görünüme kavuşuyor.

 

0059-marina-cikis-hidirlik.jpg

 

Hıdırlık Kulesi, Antalya | Nisan 2019

 

Hıdırlık Kulesi'nin hemen yanında Karaalioğlu parkı yer alıyor. Burası günün her vakti ziyaret edilebilen çok güzel bir park. Özellikle sabah yürüyüşleri için mükemmel bir yer. Gündüz vakti semaver çayı içip deniz manzarası izlemenin tadı çıkarılabilir. Yeşillikler içinde, manzarası güzel, bitkileri, heykelleri, mekanları ile gezilmeye değer. Parkı bir başka yazımda anlatırım umarım.

0060-karaalioglu.jpgKaraalioğlu Parkı Bitkiler 0061-karaalioglu.jpgKaraalioğlu Parkı Heykeller 0062-karaalioglu.jpgKaraalioğlu Parkı Mekanlar

Antalya Merkez & Kaleiçi yazımın sonuna geldim. Benim için hem gezmek hem de kaleme almak keyifli ve eğlenceli bir deneyim oldu. Umarım sizler de beğenmişsinizdir. Bir dahaki gezi yazımda yer alacak olanlar Şirinler kadar masum değiller :) Ama ben sevdim onları umarım siz de seversiniz.

 

mavi-kuyruklu-varan.jpg

 

Sonraki gezi yazımdan..

Hoşça kalın

 

Not: Bu yazı daha önce Steemit blogumda yayınlanmıştır.

https://steemit.com/tr/@damla/gezi2antalyamerkezkaleii-2blm-5l9e4vm95d

How do you rate this article?


0

0

damla
damla

Travel, blockchain, photography...


Gezi
Gezi

Travel Blog | Gezi blogu

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.