Gezi #1: Antalya Merkez & Kaleiçi - 1. Bölüm

Gezi #1: Antalya Merkez & Kaleiçi - 1. Bölüm

By damla | Gezi | 3 May 2019


Merhaba arkadaşlar,

Bugünden itibaren #gezi serisi yazılarına başlıyorum. Geçtiğimiz ay nihayet Türkiye'ye döndüm. 6 aydır uzaktaydım. Her şeyi çok özlemişim. Özellikle de evimi. Uçaktan indiğimde heyecandan içim içime sığmıyordu. Bir an önce evime kavuşup sarılmayı hayal ediyordum. Nasıl yapacağımı ben de bilmiyordum, ama buradan bir arkadaş "kolonlardan başla" deyince yapılabilir gibi gelmişti :) Uçak 6 saat rötar yapmıştı, saat bir hayli geçti, uykusuzluktan ayakta zor duruyordum, ama hiçbiri umurumda değildi.

Eve girdim, çantaları bir kenara attım, sigortanın şalterlerini yukarıya kaldırdım ve ışığı açıp sıradaki eylemimi gerçekleştirmeye hazırlanıyordum. Yani maksimum reklamlarındaki gibi çarpı işareti çizmeyi planlıyordum ki tam o sırada gördüğüm manzara karşısında bağırmamak için kendimi zor tuttum. Fazla detaya girmeyeceğim böcek fobisi olanlar olabilir. "6 aydır boş kalan ev ne bekliyordun" diye kendi kendime söylenerek gecenin bir yarısı temizliğe başladım. Bu arada benim de eskiden böcek fobim vardı ama sıcak memleketlerde yaşayınca bu fobi neredeyse hobiye dönüştü. En azından ne yerler, ne içerler, neleri severler az çok fikir sahibi oldum. Sonraki gezi yazılarımdan birinde sizlere bir sürprizim var bu konularla alakalı.

O gece bir şekilde evi biraz yaşanacak hale getirdim. Tabii dolaplar bomboştu. O kadar uzak kalınca canım bir sürü yiyecek içecek çekiyordu. Örneğin, şalgam suyu. Nereden çıktı derseniz, bir gün migrenim tuttuğunda @etasarim "şalgam iç iyi gelir" demişti. Oralarda da şalgam ne arar. Yarın ilk iş alışverişe çıkmalıyım düşüncesiyle kafamı yastığa koyar koymaz uyumuşum.

Ertesi gün supermarkete girdiğimde ilk aklımdan geçen "ne olmuş bu fiyatlara?" oldu. Bıraktığımda durum bu kadar vahim değildi. Neyse, başa gelen çekilir diyerekten alışverişimi yaptım şalgam suyumu da alıp çıktım. Bu arada kendinden hiç bahsetmiyorsun diyen arkadaşlar da fark ettiler mi acaba, hep kendimden bahseder oldum :) Ama maceralarıma bir ara başka yazıda devam edeyim en iyisi, aksi halde bu yazı gezi yazısı olmaktan çıkacak. Resimler de yüklenmiştir artık :) Şimdi gelelim Antalya & Kaleiçi gezimize.

Antalya Merkez & Kaleiçi Gezim

 

0011-asansor3.jpgAntalya Yat Limanı - Nisan 2019

 

Gezmeyi ve özellikle de yürümeyi çok severim. Antalya'nın en çok sevdiğim taraflarından biri merkezinde yürüyerek gidilebilecek bir sürü güzel yerin olması. Kaleiçi şüphesiz Antalya'da gezilecek yerlerin başında geliyor. Denizi, yat limanı, müzeleri, mekanları, tarih kokan sokakları ve daha sayamadığım bir sürü özelliklerinden dolayı bu şehre gelen herkesin mutlaka ziyaret etmesini öneririm. Ben bugünkü turuma Güllük caddesinden başladım ve Kaleiçi'ne Saat kulesi tarafından inmeyi tercih ettim. Siz isterseniz Üç kapılar tarafından da gidebilirsiniz. Kaleiçi'nin çok sayıda girişi var. Onlardan birkaçını da bu yazımda anlatacağım. O halde başlayalım.

 

0001-gulluk.jpgAntalya Güllük Caddesi - Nisan 2019

 

Burası Güllük caddesi. Antalya'nın en işlek caddelerinden biri. Aslında buranın resmi adı Anafartalar ama halk arasında Güllük olarak biliniyor. Gezime buradan başlıyorum ve denize doğru yürüyorum. Araçlarıyla gelenler için cadde üzerinde sol tarafta bir adet katlı otopark var. Sahile yaklaştığımızda bizi genelde fotoğraf çektirenlerin tercih ettiği "Antalya" yazısı karşılıyor.

 

0001-s-antalya.jpgAntalya Güllük Caddesi - Nisan 2019

 

Tam karşısında ise Antalya'nın en ünlü çarşısı olan "Selekler çarşısı" var. Burası da genelde herkesçe bilinen bir yer olduğundan buluşma yeri olarak tercih edilmekte. Ben alışveriş amaçlı tercih ettiğimi pek hatırlamıyorum. İçinde çoğunlukla kozmetik, takı, toka, müzik aletleri, çantacı, gümüşçü, hediyelik eşya dükkanları var.

 

0001-s-selekler.jpgAntalya Selekler Çarşısı - Nisan 2019

Yolun karşısına geçiyorum. Burada çok güzel manzarası olan Yavuz Özcan Parkı yer alıyor. Parkta çok sayıda heykel bulunmakta. Selçuklu sultanı Keyhüsrev'e ait bir heykel var. Kendisi Antalya'nın ilk Türk fatihi olarak bilinmekte. Ayrıca sanayi işçileri tarafından geri dönüşümle kazandırılan çok sayıda çim adamlar ve metal heykeller var. Buradaki dinozoru görünce @sudefteri ve dinozorlu yazısı aklıma geliyor.

 

 

003-yavuz-ozcan-parki-keyhusrev.jpgAntalya Keyhüsrev heykeli - Nisan 2019

 

002-yavuz-ozcan-parki-keyhusrev.jpg
Keyhüsrev heykeli
001-yavuz-ozcan-parki-keyhusrev.jpg
Antalya Keyhüsrev heykeli
003-yavuz-ozcan-parki-keyhusrev2.jpg
Keyhüsrev heykeli & Amfi
003-yavuz-ozcan-parki-heykel.jpg
Parktaki Çim Müzisyenler
003-yavuz-ozcan-parki-heykel4.jpg
Metal Dino Heykeli
003-yavuz-ozcan-parki-heykel.jpg
Parktaki Çim Müzisyenler
003-yavuz-ozcan-parki-heykel2.jpg
Parktaki Metal Heykel
003-yavuz-ozcan-parki-heykel3.jpg
Parktaki Çim Müzisyenler

Parkın manzarasının çok güzel olduğunu söylemiştim. Biraz da bu manzaranın fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Aşağıya baktığımda bu bankları görüyorum. Antalya'ya ilk geldiğimde buralarda bir yerlere oturup denizi uzun uzun seyrettiğimi hatırlıyorum. Akdeniz'in turkuaz mavisi karşısında adeta büyülenmiştim. Bu daha önce mektuplar yazdığım denize hiç benzemiyordu.

 

005-yavuz-ozcan-parki-manzara.jpgAntalya Yavuz Özcan Parkı - Nisan 2019

 

Aşağıya doğru inerken bir Akdenizli ile karşılaşıyorum :) Kedileri ve köpekleri bile çok relakstırlar bu memleketin. Bugün denk gelmedi ama başka gün güneşlenen köpeklerin fotoğraflarını paylaşmak isterim. Neredeyse her durağın gölgesinde yatan köpekler var. Hem de kocamanlar.

Sol tarafta Kaleiçi'ne inen araçları görebiliyoruz artık. Az çaprazda yat limanı yer alıyor. Bu arada fotoğraflardaki kaktüsler dikkatinizi çekmiştir. Bu kaktüs meyveleri oldunlaştıklarında yenebiliyor. Ama çok dikenliler. Dikkat etmekte yarar var.

004-yavuz-ozcan-parki-manzara2.jpg
Akdenizli Kedi
004-yavuz-ozcan-parki-manzara4.jpg
Kaktüs Manzaralı Yat Limanı
004-yavuz-ozcan-parki-manzara6.jpg
Yat Limanı Yolu
004-yavuz-ozcan-parki-manzara.jpg
Akdeniz Manzarası
004-yavuz-ozcan-parki-manzara3.jpg
Akdeniz Manzarası
004-yavuz-ozcan-parki-manzara5.jpg
Kaktüs Manzaralı Akdeniz
004-yavuz-ozcan-parki-manzara7.jpg
Kaktüs Manzaralı Akdeniz
007-yavuz-ozcan-parki-manzara.jpg
Akdeniz Manzarası
008-yavuz-ozcan-parki-manzara.jpgAntalya Yavuz Özcan Parkı - Nisan 2019

Denizden birazcık uzaklaşıp asma köprüye doğru gidelim. Ahşap merdivenlerden inip akarsuyu izlemek çok huzur verici. Ve tam karşıda çeşmeli, heykelli, çocuk oyun alanı bulunan küçük bir park daha var.

 

009-yavuz-ozcan-parki-kopru.jpgAntalya Yavuz Özcan Parkı - Asma Köprünün Girişi - Nisan 2019

 

009-yavuz-ozcan-parki-kopru2.jpg
Asma Köprü
009-yavuz-ozcan-parki-kopru3.jpg
Asma Köprü
009-yavuz-ozcan-parki-kopru4.jpg
Asma Köprü Çıkışı
009-yavuz-ozcan-parki-kopru-park.jpg
Asma Köprü Çıkışı
009-yavuz-ozcan-parki-kopru-park2.jpg
Metal Heykeller
009-yavuz-ozcan-parki-kopru-park3.jpg
Metal Heykeller

Karşı tarafta Kaleiçi'ne araçlarla inilebilecek dik yokuşlu bir yol var. Ama ben bu yoldan Kaleiçi'ne inmeyeceğim. Sadece erguvanların büyüleyici görüntüsü karşısında biraz mola verip soluklanıyorum. Sol tarafta bir asansör görebiliyoruz. Eğer yanınızda yaşlılar varsa kaleiçine inmek için bu asansörü tercih etmenizi öneririm. Aksi halde ilerideki Saat kulesi'nin hemen yanında Kaleiçi'nin otantik atmosferini hissederek inebileceğiniz bir yol daha var. Oradan inmeyi tercih ediyorum. Biraz sonra o kısma geşeceğiz.

 

0010-kaleici-yolu.jpgAntalya Kaleiçi Yolu - Nisan 2019

 

0010-kaleici-yolu2.jpg
Antalya Kaleiçi Yolu
0011-asansor.jpg
Yat Limanına İnen Asansör

Asansörün manzarası çok güzel. Yat limanını ve turkuaz mavisi denizi izlerken sanki gülümseyen bir insana bakıyormuşum gibi bir hisse kapılıyorum.

 

0011-asansor2.jpgAntalya Asansörden Yat Limanı Manzarası - Nisan 2019

 

Kaleiçi'ne asansörden inmeyeceğimiz söyledim. Burada soluklanmak için çok eski bir çay bahçesi olan Tophane çay bahçesine uğranabilir. Karşısında bir de Tophane balık ekmek açılmış. Burası çok yeni olmalı. Ben birkaç aydır buralara uğramadığımdan ilk kez görüyorum.

0011-asansor3.jpg
Asansörden Yat Limanı Manzarası
0011-asansor-karsisi.jpg
Asansör Karşısı Yat Heykeli
0011-tophane.jpg
Tophane Çay Bahçesi
0011-tophane3.jpg
Tophane Balık Ekmek
0011-tophane4.jpg
Tophane Balık Ekmek
0011-tophane5.jpg
Tophane Balık Ekmek
0011-tophane6.jpg
Tophane Balık Ekmek
0011-tophane2.jpg
Tophane Çay Bahçesi

Burada bir süre mola verdikten sonra hemen yan taraftaki Atatürk meydanına doğru yol alıyorum. Giderken duvarlardaki bu kırmızı çiçekli bitki dikkatimi çekiyor. Ne olduğunu bilmiyorum ama görüntüsü çok hoş. Salyangozlar da en az benim kadar beğenmiş gibi duruyorlar.

0012-ataturk-meydani.jpg
Atatürk Meydanı Çiçek
0013-ataturk-meydani.jpg
Çiçek & Salyangoz

Atatürk meydanındaki Ulusal Yükseliş Anıtı 1964 yılından beridir ziyaretçilerine kurtuluş yıllarının mücadelesini anlatmaya devam ediyor.

 

0012-ataturk-meydani6.jpg
Antalya Ulusal Yükseliş Anıtı - Nisan 2019

 

0012-ataturk-meydani4.jpg
Antalya Ulusal Yükseliş Anıtı
0012-ataturk-meydani5.jpg
Antalya Ulusal Yükseliş Anıtı

Meydandan Yivli minare manzarasını izleyebiliyoruz. Saat kulesinin yanındaki yoldan Kaleiçi'ne inecek olursanız Yivli minare'yi ziyaret etme şansı yakalayabilirsiniz.

Buradaki taşların üzerinde yetişen incirlerin hoş kokusu her tarafa yayılmış durumda.

0012-ataturk-meydani7.jpg
Yivli Minare Manzarası
0012-ataturk-meydani3.jpg
Yivli Minare Manzarası

Bundan sonra Saat Kulesi, Attalos heykeli ve Yat limanını ziyaret edeceğim. Yazı çok uzun olmasın diye onları bir sonraki postta anlatmaya karar verdim. Takipte kalırsanız sonraki yazımda bu güzel mekanların fotoğraflarını paylaşacağım.

Ve iyi bir takipçi olursanız Şirinler'i bile görebilirsiniz :)

 

sirinler-thumb.jpgŞirinler - Sonraki yazıda

Hoşça kalın.

Not: Bu yazı daha önce Steemit blogumda yayınlanmıştır.
https://steemit.com/tr/@damla/gezi1antalyamerkezkaleii-1blm-zhbtbzisqj

How do you rate this article?


0

0

damla
damla

Travel, blockchain, photography...


Gezi
Gezi

Travel Blog | Gezi blogu

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.