Maca - Řeřicha peruánská

Maca - Řeřicha peruánská

By Ananas | AnanasKrypto | 1 Apr 2019


Řeřicha peruánská (Lepidium meyenii) je jediná rostlina z bohatého rodu řeřicha, která má místo kořene bulvu. Někdy je uváděna pod českým jménem maka. Pochází z jihoamerických peruánských And a podle archeologických nálezů tam byla vyšlechtěna a pěstována již v době kolem jednoho a půl tisíciletí před naším letopočtem, dávno před vznikem Incké říše. Její přímí předchůdci nejsou známi, není to však žádný z planých druhů řeřichy nyní rozšířených v Andách.

Rostlina je známá již více než 2000 let a dokonce staří Inkové ji znali pro její povzbuzující účinky na organizmus, vitalitu, fyzickou a psychickou sílu. Dnes se dostává opět „do kurzu“.
Dnes se totiž výtěžky a extrakty této rostliny vyskytují ve vícerých přípravcích a produktech určených například na zlepšení erekce, potence, plodnosti a dokonce se nachází ve výživových doplňcích pro sportovce.
Maca-Rericha-peruanska-ucinky-zkusenosti-a-cena.jpg

  • Maca je velikostí, růstem, tvarem a taky rozměry podobná ředkvi či řepě

  • Nadzemní část rostliny je zelená a tvořená listovou růžicí, podzemní část tvoří kořen, který se využívá jako zelenina a léčivý prostředek

  • Barva podzemku může být žlutá, černá i rudá a obecně existuje až 108 druhů rostliny odlišujících se především barvou podzemku

Řeřicha se využívá běžně například v kuchyni, kde se používá podobně, jako jiná kořenová zelenina. Má velmi vysokou výživovou hodnotu a může se vařit či péct. Rostlina si v poslední době získala popularitu především pro její pozitivní vliv na plodnost u mužů i žen.

How do you rate this article?


0

0


AnanasKrypto
AnanasKrypto

My know how about krypto...News and Tips

Send a $0.01 microtip in crypto to the author, and earn yourself as you read!

20% to author / 80% to me.
We pay the tips from our rewards pool.